İlkokul, lise, üniversite hiç fark etmez öğrenciliğin asli görevlerinden biridir kopya çekmek. Sınıfın çalışkan öğrencisinin popülerliğini ilan ettiği sınav zamanları gelip çattığında çılgın kopya fikirleri de havada uçuşur. Bir elini kağıdın üstüne koyup başıyla da kağıdın boşlukta kalan kısımlarını kamufle eden çalışkan öğrencilere inat geliştirilen çılgın kopya yöntemlerini derledik.

İşte teknolojiyle farklı boyutlara taşınan kopya kültürünün gelmiş geçmiş en ilginç örnekleri.

1. Klasik yöntemlerle başlayalım

Özellikle liselerde, kız öğrencilerin tercih ettiği bir kopya tekniği… Hazırlanan kopya kağıtları, eteği altında kalacak şekilde bant veya çorap yardımıyla özenle bacağa sabitlenir. Erkek öğrencilerin ispiyonlamayı sevdiği bir yöntemdir.

kopya1

2. Elindeki tüm araç ve gereçleri değerlendirmelisin

Sınav başlayana kadar su şişenizi çantanızda tutarsanız, yakalanmanız zayıf bir ihtimal. Ama pet şişelerin de hacmi bir yere kadar, çok bir şey beklememek lazım.

kopya2

3. Silgisi olan var mı?

Ama silgiler öyle mi? Küçük bir oyuntu açarsın içine ihtiyacın kadar bilgi doldurabilirsin. Kağıt katlama konusunda iddialıysan bu yöntem sana popülerlik de kazandırabilir. Silginizi arkadaşlarınla ortak kullanabilirsin. Kıps… Tabii bütün kitabı minyatür harflerle yazmakla uğraşacağınıza ders çalışsanız profesör olabilirsiniz.

kopya3

4. Formüller için ideal

“Küçük yazmakta üstüme yok” diyorsanız sıradaki kopya tekniğimiz sizin için geliyor… Tırnaklarınızın üzerine çok fazla konu sığdıramayacağınız sayısal derslerde formüller için kullanabilirsiniz. Tabii ellerinizi masaya koyarken dikkatli olmakta fayda var.

kopya4

5. Saat kaç?

“Eski yöntemler bana göre değil” diyorsan, hızla günlük hayatımızın bir parçası olan teknolojik aletlerden faydalan. İşe akıllı saatlerle başlayabilirsin, ama öğretmenin teknolojiyle arası iyiyse hiç şansın yok.

kopya5

6. SMSle kopya servisi

Cep telefonu artık o kadar hayatımıza girdi ki sınıftaki varlığı öğretmenleri bile pek fazla rahatsız etmiyor artık. Saate bakıyormuş gibi sınıf arkadaşınla soruları paslaşabilirsin. Aman sesini kısmayı unutma…

kopya-8

7. Eski teknikleri günümüze uyarlamak

Küçük kağıtlara karınca duası gibi yazılmaya çalışılan ders notlarını hatırlıyor musun? Artık küçük yazı yazabilen arkadaş peşinde koşmaya gerek yok! Yaz bilgisayarda küçült puntosunu, al çıktısını…

kopya8

8. Öğretmenler de boş değil tabii

Öğrenciler, farklı farklı kopya teknikleri geliştirirken öğretmenler de kopyayla nasıl başa çıkacaklarını düşünüyor. Bangkok’ta bulunan Kasetsart Üniversitesi’ndeki bir öğretmen bu soruna bir çözüm bulmuş gibi… Öğrenciler birbirlerinden kopya çekmelerini engellemek için kafalarına kartondan ve kâğıttan yapılma başlıklar takmaya zorlanıyor. At gözlüğü formundaki “Anti-kopya kaskları” işe yarıyor olabilir.

kopya-78

9. Çırılçıplak sınav

Bir başka çılgın yöntemse Hindistan’dan… Orduya eleman alma sınavında kopya çekilmesini önlemek için adaylardan üzerlerinden iç çamaşırlarından başka bir şey kalmayacak şekilde soyunmaları istendi. Açık alanda gerçekleşen sınavda adaylar, arasında her yöne doğru 2 buçuk metre boşluk kalacak şekilde oturtuldu.

kopya98

10. Kopyalar aileden

“Böyle şey mi olur” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama orduyu böyle bir önlem almaya iten geçtiğimiz yıllarda yaşanan kopya skandalı olabilir. 1.4 milyon öğrencinin girdiği lise sınavlarında, veliler okul binalarına tırmanarak çocuklarına kopya verdi. Şaşkınlık yaratan görüntülerin medyada yer almasının ardından Hindistan Eğitim Bakanlığı, 600 öğrenciyi okuldan attı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap