Yapay zeka teknolojisi son hız devam ederken, geliştirilen sistemleri takip etmek zaman zaman güçleşebiliyor. Yapay zeka ise geliştikçe insanın yapacaklarının da üstüne çıkarak kendi yaratıcısını alt edebiliyor.

Yakın gelecekte gördük ki kendi satranç stratejisini geliştirerek dünyanın en iyi satranç oyuncularını alt eden yapay zeka, aynı şekilde GO oyununda dünya şampiyonlarını da yenmişti. Kusursuz fotoğraf çekip, haber yazabilen yapay zekanın sınırı nedir ve biz bunun sınırını nasıl belirleriz?

Bu sınırı belirlemek için çalışmalar yapan araştırmacılar, yakın bir gelecekte yapay zekanın hayatın her alanına yayıldığında, telefon konuşmalarında, hatta görüntülü konuşmalarda karşımıza çıktığında gerçek bir insan mı yoksa yapay zeka ile mi konuşuyoruz anlayabilmemiz için bir giyilebilir teknoloji ile birlikte geliştirdikleri anti YZ YZ fikrini ortaya atmışlar.

Henüz prototip aşamasında olan cihaz, konuşmaları dinleyerek, konuşmakta olan kişinin sesinde herhangi bir yapay örüntü olup olmadığını kontrol ediyor. Cihaz, Google’nin makine öğrenmesi yazılımı olan Tensorflow ağıyla bütünleşmiş şekilde çalışıyor. Cihaz bu sesi entegre olduğu Cloud’a göndererek, sesleri ayırt etmek için üretilen, Google’nin  Tensorflow’a aktarılmasını sağlıyor. Veriyi işleyen Tensorflow da sonuçları kullanıcıya gönderiyor. Bu bir uyarma şeklinde olacağı için karşı taraf uyarıldığımızı anlamayacak.  Bu uyarılma nasıl olacak diye soracak olursanız soğutucu kullanılarak fazla akım göndermeden deride fark edilir bir üşüme hissi uyandırılacak. Yani biraz korkutucu olsa da en azından karşınızdaki bir insan mı, yoksa bir yapay zeka mı bunu öğrenmiş olacaksınız.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap