Dünyanın bilinen en eski bilgisayarı olarak kabul edilen Antikythera Düzeneği bundan yaklaşık 2 bin yıl önce icat edilmiş. Yunan adası Antikythera’dan ismini alan düzenek, yavaşça anlaşılmaya başlanarak kullanım alanlarıyla ilgili bilgilere de erişilebiliyor.

1900’lü yılların başında iki balıkçı tarafından denizin dibinde bulunan ve parçalanmış halde olan yapının malzemeleri müzede sergilenirken, Yunan politikacı Spirydon Stais tarafından birleştirilerek bugünkü adıyla Antikythera Düzeneği haline getirilmiş.

Yakın bir zamanda Google’ın da doodle üreterek 115’nci yılını kutladığı Stais’in keşfine yer vermişti.

Peki bu düzenek tam olarak ne işe yarıyordu? Geçtiğimiz yıllar boyunca birçok farklı bilim insanı, düzenek üzerinde çalışmalar yapmış ve x-ray ve CT ışınları kullanarak düzeneğin içerisinde neler olduğunu görmeye çalışmıştı. Daha sonrasında, eskiden kullanıldığı dönemlerde neye benzediğini anlamak için çalışmalar yapılmış ve düzeneğin ilk olarak İ.Ö. 200-70 yılları arasında yapıldığını belirtmişlerdi.

Duvar saati boyutundaki düzenek, birbiriyle bağlantılı 30 küçük parçadan oluşuyor ve dönen parçaları Güneş, Ay ve diğer gök cisimlerini takip etmekte kullanılıyormuş. Bunun yanı sıra olimpiyatların zamanını belirlemek için de işe yarayan cihaz, kullanan kişilerin güneş tutulmalarını tespit edebilmesine de imkan tanıyormuş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap