19.yy’da gazeteye verilmiş garip bir ilan bugünün eğlence showlarının ana malzemesini mi oluşturuyor?

TV’yi açıyorsunuz, karşınızda azimle sümüklü böcek yemeye çalışan bir adamla gözgöze geliyorsunuz. Önündekileri bitirebilirse son model araba kazanacak. Böyle bir motive ve tezahüratlar eşliğinde yemeye devam ediyor.

Son yıllarda eğlence içerikli programlarında sıkça görmeye başladığımız bu ilginç yarışların hep Uzakdoğu çıkışlı olduğunu biliyorduk. Ancak vaktinde ABD‘de Mösyö Mc Arthur isimli bir kişinin bu tür bir eğlenceyi çok önceden düzenlediği ortaya çıktı. Mc Arthur iki bin dolar karşılığında iğrenç yemekler yemeye hazır adamları bulmak için gazeteye şöyle bir ilan verdirdi:

”Meblağı ilanımızın başında yazılı olan para, gelecek cumartesi günü Continental Oteli’ne en önce gelecek olan ve Mösyö Mc Arthur ile çeşidi önceden belirlenen yemeğe midesi dayanabilen kimseye verilecektir. Burada yarışmacılar için kendi lehlerine olan bir şartımız vardır. O da otele ilk gelen için bir hak tanıyoruz ki, bu hak bu beş yemekten hangisini isterse onu seçme hakkıdır.”

Arthur’un ilanı da karşılığını hemen buldu. Amerika’nın düşkün kumarbazları, iflas etmiş madencileri ve sıfırı tüketmiş tüccarları bu iki Bin Doları kazanmak için şart koşulan iğrenç şeyleri yemek için midelerini asla düşünmeden bu garip çağrıya katılmaya karar vermişlerdi.

Mc Arthur beş kişi çağırdığı halde otelin önüne beş yüz kişiden fazla insan gelmişti. Fakat Mc Arthur bu kişilerden sadece ilk gelen beş kişiyi seçerek diğerlerine sadece teşekkür ederek hepsini savmıştı.

Gelen beş kişi sofra başına dizilince Bay Mc Arthur onlara gülümseyerek davetine icabet ettikleri için teşekkürlerini sunduktan sonra bu davette yiyeceklerinin ilanda yazılı yemeklerden ibaret olmayıp önce Amerika’nın en zengin lokantalarında bulunan en güzel yemeklerden de istediklerini seçip yiyebileceklerini söylemiştir.

Gelenlerin isteğine uyularak önce leziz kaplumbağa çorbasından başlamış ve sırasıyla soslu ıstakozlar, yıllanmış üst kalite Fransız şarapları ve daha birçok yemek getirtilmiştir. O esnada Mc Arthur elindeki şampanya kadehini kaldırmış, yarışmacılara başarılar dilemek adına yudumu alırken otelin orkestrası çalmaya başlamıştır.

Tam bu esnada ellerinde tabaklarla garsonlar salona girmiş, yarışmacıların yemeğe zorunlu oldukları yemekleri getirmiştir.5 yarışmacı sırayla, canlı bir sıçan, tesbih böceği, çiy yılan, tavşan gözü ve kaynatılmış kağıtları yemişlerdir.

Bu mide bulandırıcı yarışma hemen hemen 15 dk kadar sürmüş, Mc Arthur davetlileri iştahla yemeği başarabildikleri için teker teker tebrik ederek, onlara vaat ettiği parayı getirmek için salondan çıkıp gitmiştir. Ancak Mc Arthur bu gidişten sonra bir daha dönmemiş, yarışmacıları kaderlerine terk etmiştir.

Sonrasında bu garip eğlencenin baştan beri bir üçkağıt olarak tasarlandığı ortaya çıktı. Otel odasında tuhaf yemekleri tadan yarışmacıları açılan deliklerle izleyen soylular, bunun için binlerce dolar Mösyö Mc Arthur’a ödemişti. Ve arthur da bu paralarla sırra kadem basmıştı. Yemekleri azimle yiyenler ise otelde yedikleri diğer yiyecekleri ödeyemedikleri için hapise girdi.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap