IKEA ve NASA, Mars’ta kullanılabilecek eşyalar üretebilmek için kolları sıvadı.

İsveçli mobilya üreticisi IKEA, uzayda işlerinin nasıl sürdürüldüğünü denemek için yeni bir adım attı. Mars’ı, Dünya’daki evler kadar rahat yapmak isteyen şirket yetkilileri, Amerika, Utah’taki MDRS Habitat adlı deney bölgesinde birkaç gün geçirerek Kızıl Gezegen’in koşullarına ayak uydurmaya çalıştı. IKEA’lı yetkililerin amacının, şehirli yaşamı adapte etmek istedikleri Mars ortamında dayanıklı mobilya üretiminin temellerini atmak olduğu belirtiliyor.

NASA’nın bir eğitim bölgesi olan MDRS Habitat olarak bilinen Utah’taki araştırma merkezinde Mars’ın kurak topraklarını andıran bir bölge oluşturulmuş. IKEA tasarımcıları da bu çöl benzeri topraklarda vakit geçirerek beyin fırtınası yapmak istemiş. Normal şartlarda astronotların üç gün kaldığı bu çölü, tasarımcılar ise kamp yapmaktan biraz daha zevkli olarak tanımlamış.

IKEA’nın yaşam alanı oluştururken en dikkat ettiği nokta ise kirli havanın olduğu bir ortamda küçük hayati üniteleri nasıl kurabileceğine odaklanması olmuş. Bunun yanında suyun kullanımını doğru oranda sağlayacak ünitelerin de geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan tasarımcılar, Mars simülasyonunda geliştirdikleri düşünceleri yakın bir zamanda uygulamaya da geçireceklerini belirtiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap