İsveç bundan 2 yıl önce, günlük 6 saat çalışmayı ön gören bir proje için denemelere başlamıştı. Birçok ülkede merakla beklenen bu çalışma düzeninden nasıl bir verimin alındığı merak konusu oldu.

Proje hayal edildiği gibi gerçekten de çalışanlara büyük kolaylıklar sağladı mı ya da tam bir hüsrana mı neden oldu?

Göteborg kentindeki bir yaşlı bakımevinde çalışan 26 yaşındaki asistan hemşire Emilie Talender, deneyde yer alan çalışanlardan biri.

Talender’in yüzündeki gülümseme, deney süresinin sona ermesi ile 8 saatlik vardiyaya dönüşünü anlatırken azalıyor.

Genç hemşire, “Eskiye göre daha yorgun hissediyorum” diyor ve evde 4 yaşındaki kızı için yemek pişirmek ve onunla kitap okumaya eskisi gibi vakit ayıramamaktan şikayet ediyor:

“Deneme sırasında çalışanların enerjisi daha yüksekti. Herkesin mutlu olduğunu görebiliyordum.”

Göteborg şehrinde uygulanan araştırma projesi için, deneyin yapıldığı bakımevine eksik kalan saatleri dolduracak ek hemşireler getirildi.

Proje için gözlem yapan bağımsız araştırmacılar, bir yandan da 8 saatlik vardiyada çalışan hemşirelerin olduğu bir başka bakımevinde çalışanları inceledi.
Önümüzdeki ay açıklanacak raporla ilgili şimdiye kadar ulaşılan verilerden bazıları şu şekilde:

  • İlk 18 ayda, 6 saat çalışan hemşireler daha az hastalık izni aldı
  • Algılanan sağlık ölçeğinde iyileşme görüldü
  • Hemşirelerin bakımevindeki yaşlılar için düzenlediği sosyal aktivitelerde yüzde 85 artış görüldü; çalışanların verimi arttı.

Maliyet arttı

Bu verilere rağmen, projeye sert eleştiriler de var. Yeni düzenin maliyetinin, faydalarından çok daha fazla olduğu endişesi hâlâ var.

İsveç‘te merkez-sağ, ekonomik olarak sürdürülebilir olmayan bu pilot proje için vatandaşların vergilerinden yatırım yapılmasının haksızlık olduğunu savundu.

Proje bütçesini aşmamayı başardı ama proje aynı zamanda Göteborg‘a 12 milyon İsveç kronuna, yani yaklaşık 1,3 milyon dolara mâl oldu.

İsveç‘te Sol Parti‘nin meclis üyesi ve Göteborg bakımevleri yetkilisi Daniel Bernmar, 6 saat vardiya uygulamasının yerel yönetimin tümünde uygulanamayacağını çünkü pahalı olduğunu vurguladı. Ancak tüm bunlara rağmen projenin başarılı olduğunu da ifade etti.

Sıra özel sektörde

Öte yandan, İsveç’te başka yerel yönetimlerin Göteborg‘un adımlarını izleyeceği söyleniyor.

Pilot projenin başka bölgelerde, aynı zamanda reklam, danışmanlık ve teknoloji firmaları gibi özel sektör kuruluşlarında da uygulanması bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap