Google’nin çatı şirketi olan Rani Therapeutics adlı yeni girişim şirketi, enjekte edilerek uygulanan ilaçları haplara dönüştürerek tedavi süreçlerini hızlandırmayı hedefleyen bir projeye adım attı.

Alphabet tarafından da desteklenen yeni girişim şirketi, ilaçların düzenli kullanılmaması nedeni ile erteleyen veya tamamlanamayan tedavi süreçlerinin ve yılda 289 milyar dolarlık maliyet ile zarara giren ilaç sektörünü hafifletecek bir projeyi başlatmaya hazırlanıyor. 

Özellikle de ağır tedavilerde kullanılan enjekte ilaçların, birçok kişiye korkutucu gelmesi, maliyet ve zaman açısından belirli bir istikrarın sağlanamaması sebebi ile birçok tedavi yarım kalıyor. Sektörde ilaç devleri Novartis ve Astra Zeneca tarafından da desteklenen Rani Therapeutics, enjekte tedavi yöntemlerinde ilk sırada olan insülin başta olmak üzere birçok enjekte ilacı haplara dönüştürerek, “robotik hap” dönemini başlatacak.

Birçok şirket tarafından finansal destek alan Rani Therapeutics’in bu projesi toplamda 100 milyon dolarlık yatırım ile başlatıldı.

Midede hareket edebilen robotik hapince bağırsak duvarına ulaştığında kapsülünden ayrılarak içinde bulunan ilaçları serbest bırakıp kapsülden çıkan ilaçlar, iğne ile aynı etkiyi daha kolay bir şekilde gösterebilecek şekilde tasarlandı.

Çalışmaları yoğun bir şekilde devam eden şirketin bu teknolojiyi yaklaşık 2-3 yıl içerisinde ilaç sektöründe başlatacağı tahmin ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap