IBM, dünyanın en büyük sorunlarından bazılarını, bilimsel ve teknik yöntemler ile çözmeyi hedefleyen bir projeyi başlattı. Geçtiğimiz Çarşamba günü teknoloji devi IBM, akademik çalışmaların kendi yapay zeka servisinden daha kolay yararlanılabilmesini sağlayacak ve toplumsal konularda ciddi yeniliklere imza atmayı hedefleyen sosyal sorumluluk projesi Science for Social Good'un lansmanını gerçekleştirdi.

Bu proje kapsamında IBM, 2017 yılı için 12 ayrı proje planladığını duyurdu. Sosyal sorumluluk etkinliklerini arttırmayı hedefleyen proje, 2030 yılına kadar dünyadaki en büyük eşitsizliklerin ve tehditlerin bazılarını ele alan Birleşmiş Milletler'in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden bir veya daha fazlasını ele alacak. Proje, acil yardım geliştirme ve opioid kriziyle mücadele gibi konuları ele alırken, projelerin hepsinin çözümü için veri bilimi, analitik ve yapay zekadan faydalanılacak.

Bu projelerden birine, Acil Gıda Uygulaması adı altında acil yiyecek dağıtımının en iyilerini derleyip, etkileşimli dijital araçlar yardımı ile kar amacı gütmeyen kuruluşlarla paylaşmayı hedefleyen Dijital Deneyim adı veriliyor. IBM, St John's Bread & Life gibi bir marka ile her gün New York'ta 2.500'den fazla yemeğin sorunsuz hizmet vermesine yardımcı olan ve kar amacı gütmeyen kuruluşun, dağıtım modelini temel alan bir aracı geliştirmek için ortaklık kuracak. Bir başka projesi ise küresel okuryazarlığı arttırmaya yönelik olan IBM'nin düzenlediği etkinlikler, modern bilgi akışını öğretmeye ve okuryazar olmayan yetişkinlerin teknolojik etkileşime katılması yönünde oldu. Eğitimi olmayan yetişkinlerin günümüz dünyasına rahatlıkla ayak uydurmaları üzerine çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

IBM Pazar Araştırma Müdürü Arvind Krishna, projenin lansmanında, "bu yılki sosyal sorumluluk için seçilen projeler; yeni hastalıkları öngörme, yeniliğe teşvik etme, cahiliyeti ve açlığı hafifletme ve insanlara yoksulluk için yardım etme dahil olmak üzere önemli bir dizi yelpazeyi kapsıyor" dedi. "Bunların hepsini birleştiren şeyin özünde, bilim ve teknoloji yatıyor. Ortaklarımızın uzmanlığı, zengin veriler ve deneyimlerle hazırlanan Science for Social Good sosyal sorumluluk projesi dünyanın karşılaştığı sorunlara yeni çözümler önerebilir" sözlerini de devamında ekledi.

IBM, girişimin gelişmesinden bu yana sağlık, eğitim ve çevre sorunlarına çözüm bulmasına yardımcı olan, şirketin ürettiği yapay zeka Watson'un başarısını da arttıracağını umuyor. Proje, kritik hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için sahada yeni testlere de öncülük ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap