Veri depolama teknolojisi her geçen gün boyut olarak küçülüp, kapasite olarak büyümekte. Bilim insanları bu konuda çok büyük bir adım atmayı başardılar. Sadece 1 nanometre büyüklükteki atom içerisine veri depolamayı başardılar.

Yüksek vakumlu ortamda, manyetik olarak sabitlenmiş ve sıvı helyumla soğutulan atoma 1 bitlik veri depolandı.

Maalesef şu anda tatil fotoğraflarınızı depolayacak kadar yer yok; fakat IBM araştırmacıları teknolojinin gelecekte 1 kredi kartı büyüklüğündeki depolama birimine tüm iTunes arşivinin depolanabileceğini belirtiyorlar (iTunes‘de şu anda yaklaşık 30 milyon şarkı bulunmakta).

Bu araştırmayı, bilimin en uç noktası olan atom ölçeğinde, teknoloji ile neler yapabileceğimizi görebilmek için yaptık Christopher Lutz Nanoteknoloji uzmanı

Ekip bu teknolojiyi geliştirebilmek için Nobel Ödüllü Taramalı Elektron Mikroskobundan faydalandı. Mikroskobun içerisinde yüksek vakumlama uygulanarak tüm hava ve diğer etkenler ortadan kaldırıldı ve Holmiyum atomu kontrol edilebilir hale getirildi.

Okuma ve yazma işlemlerinin sağlıklı gerçekleşebilmesi için sıvı helyum ile tüm sistem soğutuldu. Tüm işlemler sonucunda 1 nanometre aralıkla dizilmiş atomlara veri kaydetmeyi başardılar. Bu bir iğne ucunun milyonda birine denk geliyor.

Günümüzde gelişmiş sabit diskler tek bir bit için 100.000 atom kullanmakta oldukları düşünülünce buluşun ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.

Şu an için ticari bir ürüne dönüşmesi çok uzak gözüken bu teknoloji, bilim insanlarının neler yapabileceğini görmemizi sağlıyor.

Bu haber veri depolama teknolojisindeki en son gelişmeydi. Geçtiğimiz aylarda Kolombiya Üniversitesi‘nde bir grup bilim insanı 6 dijital dosyayı tek DNA içerisine sıkıştırmayı başardıklarını açıklamışlardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap