Tüketici teknolojilerine yansımalarını ne zaman göreceğiz muamma; ancak bataryaların boyutları küçülürken dayanıklılıklarının artacağı düşünülüyor.

IBM dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri ve çığır açacak bir teknolojinin haberini verdi. Samsung ve GlobalFoundries ile iki sene kadar önce 7nm çip üretmeyi başaran bilişim devi gelecek hafta Japonya’da 5nm çiplerin üretiminin kolaylaştığını kaydetti.

İki sene önce olduğu gibi yine yarı iletkenlerde uzmanlaşmış Samsung ve GlobalFoundries ile iş birliği içinde çalıştı. 2017 yılında karşılaşamasak bile en azından önümüzdeki yıl elimize ulaşacağını tahmin ediyoruz ve bu gelişme hayatımızı da etkileyecek; çünkü hızlanan ve güçlenen bataryalar her mobil cihaz kullanıcısının hayatını kolaylaştırdığı gibi yaşam standardını da geliştirecek.

Dijital pazarın yeni çip teknolojisi ile olumlu olarak etkilenecek alanların başında geliyor olması bekleniyor, zira 7nm çiplerde 20 milyar transistör bulunurken 5nm boyutuna inen çiplerde bu sayı 30 milyara çıkıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap