Merkezi Armonk, New York, ABD‘de olan ve 410.000’i aşkın çalışanı ile 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden birisi olan IBM, ürettiği ürünlerin yanı sıra aldığı patentlerle de sektörün en güçlü isimlerinden birisi olmaya devam ediyor.

Bu anlamda çalışmalarına tüm hızıyla devam eden IBM, 2 yıl önce 7 nanometrelik işlemciye 20 milyar transistör konumlandırma projesini hayata geçirdikten sonra bu projesini geliştirerek, 5 nanometre boyutunda çipe 30 milyar transistör yerleştirmeyi başardı.

Oldukça küçük bir alana sıkıştırılan bu transistörleri sıkıştırmayı başaran IBM, bu projesiyle dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirmeyi başardı.

Bu projeyle birlikte oldukça önemli bir adım atan IBM, 5 nanometre boyutuna sıkıştırılan 30 milyar transistörün yüksek performanslarda daha az enerjilerle çalışacağını, bu gelişmenin akıllı telefon sektöründe yenilikler yaşanmasına neden olacağını belirtti.

IBM tarafından bu teknolojinin şimdilik uygulanmayacağı sadece patent haklarının alındığı ve prototipinin yapıldığı bilgisi paylaşılsa da, önümüzdeki yıllarda akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve ekran kartlarında devrim yaratacağı şimdiden öngörülen konular arasında yer alıyor.

*Transistör: Germanyum ve silisyum elementlerinin iletkenliklerinden yararlanmayı sağlayarak, elektronik tüplerin elektrik titreşimlerini genişletmekte kullanılan aygıt.

Kaynak: Forbes


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap