IBM, 2016 yılında toplamda 8,088 Amerikan patenti onaylatarak bu alanda rekor kırdı. Üst üste 24’ncü kez diğer firmalardan çok patent almayı başaran IBM, patent konusundaki başarısıyla göz dolduruyor.

IBM’in yatırımcıları 2016’da günde 22 patent alarak, yıl içerisinde 8,000 patenti geçmeyi başaran ilk şirket oldu. Amerika’nın farklı eyaletlerinde çalışmalarını sürdüren 8 bin 500 kadar araştırmacıları, aynı zaman da birçok farklı ülkeyi de ziyaret ederek çalışmalarını uluslar arası boyutta gerçekleştiriyordu. 2016 yılında, IBM araştırmacıları sadece New York’ta 2 bin 700 patent aldı ve bu alanda büyük bir başarı elde etti.

2016 yılında en çok patent almayı başaran şirketler listesi bu şekilde

Amerika Birleşik Devletleri, IBM’in yıllık 5.4 milyar dolardan fazla olan yatırımlarının çoğuna ev sahipliği yapıyor. Bu yatırımların geri dönüşü ise farklı pazarlara yeni teknolojiler sunabilmek olarak sağlanıyor.

Yapay zeka alanında IBM araştırmacıları bin kadar patent alarak bu alandaki araştırmaların da ne kadar başarılı olduğunu ispatlamış durumda. Patentler, makine öğreniminden, sorulara en iyi cevabı alabilmeye kadar farklı alanlarda olabiliyor.

Patent alma konusunda listede ikinci sırada ise Samsung bulunuyor. Samsung’un 2016 yılında Amerika’da onaylanmış 5,518 patenti mevcut.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap