İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından çözüm yolu bulunmaya ve uzun süredir alternatifler geliştirmeye çalışılan toplu ulaşım ağı konusunda, oldukça önemli bir gelişme yaşandı.

Toplu ulaşım ağını genişletme çalışmalarına taksiler de dahil edildi ve ortaya çıkan proje sayesinde akıllı şehir konseptinde, İBB tarafından ilk adım bu sayede atılmış oldu.

Akıllı şehir kapsamında milli gelir ve alt yapıyla geliştirilen, Akıllı Ulaşım Sistemleri‘nin bir parçası olan iTaksi projesi, kullanıcılar için oldukça önemli bir hale gelen zaman, tasarruf, yakıt, güvenlik, otomatik ödeme sistemleri ve hizmet kalitesi gibi konularda oldukça önemli kolaylıklar sağlamayı hedefliyor.

Türk mühendisler tarafından geliştirilecek olan yazılımla birlikte hayata geçirilmesi planlanan proje, Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi ile tüm toplu ulaşım araçları merkezi tarafından kontrol edilecek ve kullanıcılar İstanbulkartları aracılığıyla gerçekleştirilen yolculuğun ücretini rahatlıkla ödeyebilecek.

Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi ile tüm toplu ulaşım araçları merkezi aracılığıyla sürücü ve yolcu güvenliğinin yanı sıra; müşteri ve sürücünün en hızlı ve ekonomik rotayla buluşturulması planlanıyor. Yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlar için akıllı telefonlar üzerinden kullanıcılarına sorgulama ve çağrı yapabilme imkanı tanıyan iTaksi‘nin, yazılımıyla birlikte dünya pazarında kendilerine yer edinebileceği düşünülüyor.

Akıllı şehir konusunda oldukça önemli bir proje olarak kabul edilebilecek iTaksi projesinin detayları hakkında şimdilik net bir bilgi bulunmadığını belirtmekte ise fayda var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap