Avustralya'da araştırma yapan deniz biyologları, deniz altında ahtapotlar tarafından kurulmuş bir "şehir" buldu.

Alaska Üniversitesi'nden Profesör David Scheel önderliğindeki bilim insanları, Avustralya'daki Jervis Körfezi'nde "Octlantis" adı verilen bir alan keşfetti. Bu alanda "Sydney ahtapotu" (octopus tetricus) olarak bilinen 15 ahtapotun beraber yaşıyor, iletişim kuruyor, hatta birbirlerini avlarından geriye kalan kabuklardan yaptıkları "barınaklardan" çıkarıyor. Bu keşif de bu ahtapotların yılda yalnızca 1 kez çiftleşmek için bir araya geldiği bilgisini çürütmüş oldu.

Scheel, bu davranışların doğal seleksiyonun bir ürünü olduğunu ve omurgalı hayvanların karmaşık toplumsal davranışlarına benzediğini söyledi. Scheel'e göre doğru şartlar oluştuğunda evrim, farklı organizma türlerinde bile benzerliklere yol açabiliyor.

Yine de bu toplu halde yaşama durumunun fazla sık rastlanan bir şey olmadığını vurgulayan Scheel, yaşam alanın dar ve gıdanın bol olduğu yerlerde görüldüğüne dikkat çekti: "Pek çok ahtapot bir arada ve gün boyunca birbiriyle iletişim kurmadan yalnız yaşayabilir, (ancak) aralarında bu gibi karmaşık davranışların ortaya çıkması için nesiller boyu karşılaşmaları ve birbirleriyle ilişkiye girmeleri gerekiyor."

Jervis Körfezi'nde 2009 yılında da benzer bir ahtapot cemaati bulunmuş, bu ilk keşif bilim insanlarınca bir anomali olarak yorumlanmış ve bölgeye Yunanca "Ahtapot Şehri" anlamına gelen "Octopolis" adı verilmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap