Dünyanın bir numaralı sinema endüstrisine sahip olan Amerika, bu filmlerle insanların üzerinde de farklı bir etki yaratıyor. Kimi bu etkinin ABD’nin gelişimine katkı yaptığına inanırken, kimi de insanlara “Mutluluk satmakla” eleştiriyor. Evet Amerikan sistemi tartışıla dursun, işte Hollywood filmlerinin 8 maddede insan üzerinde bıraktığı etki…

1. Hedefini seç ve sonuna kadar git. Filmin başlamasıyla ana karakteri kendimizle özdeşleştiririz. Film boyunca adam çaba gösterir ve sonunda başarır. Biz de başarmış oluruz ve rahatça uyuruz.

onur-men-of-honor

2. Film boyunca adamımızın yediği-içtiği yiyecekler, giydiği kıyafetler, kullandığı otomobil bilinç altımıza kazınır. “Bunları yersen, sen de başarılı olursun” mesajı verilir.

starbucks-hollywood

3. Hayatı 100 metre yarışı gibi anlatırlar. Yarış başlar ve sonunda sadece kazanan adamı gösterirler. Oysa 100 metre yarışında geride 8 kişi kalmıştır.

kirli-para

4. Salondaki mutsuz insanlara, “Bunu sen de başarabilirsin” mesajı yüklenir.

sinema

5. Filmde hep son anda karşılaşılan engeller gösterilir. Bu da, “Kazandığını sanıyorsan, yanılıyorsun” mesajıdır.

bradley-cooper-limitless

6. Duygusal insan kaybeder. Filmlerde duygusal insanların zayıf yanları lanse edilir. Bu yolla da “duygusallık kaybettirir. Gerçekleri gören kazanır” mesajı verilir.

kilic-baligi


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap