Hollanda artık bütün trenlerini rüzgar enerjisiyle güçlendiriyor.

Hollanda’nın elektrikle güçlendirdiği trenler geliştirilen proje kapsamında rüzgar enerjisiyle bütün trenlerine enerji sağlayacak ve tren ulaşımında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanacak.

Yeni inşa edilen rüzgar çiftlikleriyle birlikte 1 Ocak 2017’den itibaren bütün trenlerin temiz enerjiyle çalıştırılması yönünde adımlar atan Hollanda amacına ulaştı ve bu hedefini gerçekleştirdi.

Hollanda yakın bir tarihe kadar Avrupa Birliği’nden komşu ülkelerden temiz enerji satın alıyordu ve yakıtla güçlendirilmiş tesislerden enerji sağlıyordu. Fakat ek rüzgar jeneratörlerinin kurulmasıyla, Hollanda trenleri tamamiyle temiz enerjiye geçiş sağladı.

Hollandalı tren şirketleri, Eneco adındaki enerji şirketiyle birlikte 2016 yılında yüzde 75 ‘lik enerji kaynaklarını rüzgar gücüyle sağlıyordu.

Amerika ise yenilenebilir enerji konusunda son birkaç yıldır özenli bir çalışma yapsa da, Avrupa ülkelerinin gerisinde kalıyor. 20 milyon evi rüzgar tribünleri ile güçlendiren Amerika; en büyük rüzgar enerji sistemlerini Teksas, Kaliforniya ve Iowa’da inşa ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap