Dünyanın birçok yerinde hapishaneler fazlaca doluyken Hollanda’dakiler oldukça boş görünüyor! Öyle ki, insanlar hapishane binalarını değerlendirmek için yeni planlar geliştiriyor.

Son 10 yıldır, Hollanda’da hapis oranları Avrupa’nın en yüksek rakamlarından en düşüklere indi. Geçtiğimiz 8 yılda kayıtlı suç oranlarında ise %25 düşüş yaşandı. Bazıları bu düşüşün sebebini ülkedeki polis merkezlerinin kapanması olarak görse de şimdilerde boş duran hapishaneler kiralanmayı bekliyor.

Bazı hapishane binaları sığınmacılar veya Suriyeli mülteciler için barınma yerleri olarak kullanıma açılsa da turist çeken cazibe noktalarına dönüştürülenler de var. Roermond’da bulunan “Het Arresthuis”, Amsterdam’ın dışında otele dönüştürülen eski bir hapishane. Konuk odaları eski gözaltı hücreleri iken tanınmayacak halde restorasyona uğramış. Ancak, ilginç kısım şu ki odaya giriş kapıları değiştirilmemiş. Üstelik, misafirler “Gardiyan, Avukat, Müdür, Yargıç” isimli dört süit arasından dilediklerini seçebiliyor. Elbette ki "wi-fi"den gurme restorana kadar konaklayanlara her türlü lüks sunuluyor.

Kaynak: Travel and Leisure


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap