Geçtiğimiz aylarda düzenlenen aşırı sıcak bir haftasonunda ülkeyi süpürmeye başlayan en yeni bomba etkisine katılmak için Helsinki’deki Kaos Vadisi’nde bulunan Kaivopuisto Park’a 5 binden fazla insan geldi.

Etkinlik, at binmeye zaman ya da maddi imkansızlığı olanlar için “hobbyhorsing” isimli, eğlenceli ve tuhaf bir alternatif sunuyor. İlk önce Finlandiyalı film yapımcısı Selma Vilhunen’in yönettiği “Hobbyhorse Revolution” isimli belgeseli ile fikir, ana akıma geçirildi.

Özellikle genç kızlar arasında, eğlence akışına dahil olma popülaritesi hızla artıyor. PR yönetisici Filppa, yaklaşık 10.000 kişinin etkinliğe düzenli olarak katıldığını ve bu rakamın çok daha yükseklere çıkacağını düşünüyor.

Katılımcıların bazen kendi yaptıkları atları da getirdiklerini ve sopalı atlara binerek 1-2 metrelik yüksek çitlerden oluşan parkurları tamamladıklarını belirtiyor. Engeller ve atlamalar kuşkusuz konvansiyonel egzersizlere ilginç bir alternatif sunuyor.

Hobbyhorse devriminin yıldızı Elsa Salo, “benim en sevdiğim şey topluluk. Atları yapmaktan ve atların kişiliklerini yaratmaktan, atları başkalarıyla paylaşmaktan ve insanlara atlardan bahsetmekten hoşlanıyorum” dedi.

Devrimin başlangıcının, Elsa ilk kez 2002 yılında başladığına inanıyor ve arkadaşı olan Hoobyhorse Revolution’un diğer yıldızı Roosa’yı hatırlatıyor, “O zamanlar birlikte annesinin yaptığı tahta bir at bulmuştuk. İlk içgüdümüz ona binip koşmaktı. Ve arkamıza bakmadık. Çok özgür hissettik ve çok sevmiştik. Şimdiyse bunu yapmaya devam etmek ve insanlara da yeni bir spor alternatifi sunmak için topluluğu kurduk. Tahta atlara binen, engellerden atlayan ve parkuru tamamlamak için uğraşan bir topluluk” diyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap