Yurdum insanından ünlü yatırımcılara kadar, altın en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri. Ancak son dönemdeki yükseliş, altın yatırımın maliyetini yükseltti.

Altının en büyük yatırımcılarından olan George Soros, altında düşüş yaşanan zamanlarda büyük maden şirketlerinden Barrick Gold Corp. ve Newmount Mining firmalarına yatırım yaptı.

Altında beş yıl boyunca daimi bir düşüş yaşandı. Bu da değerli metali üreten şirketlerin hisselerinde düşüş, yatırımının da ucuz olmasını sağladı.

George Soros2015 yılı ile birlikte değişti

Altının seyri 2015 itibariyle değişti ve yükselişe geçti. Bu da maden şirketlerinin hisselerinin eskisi kadar ucuz olmamasına ve şirketlerin değerlerinin iki katına çıkmasını sağladı.

Fonlar, fiziki altın yatırımlarına geçti

Altındaki yükseliş bu piyasadaki yatırım hareketinin de değişmesine neden oldu. Altın yatırımcıları altın fonlarından ve maden şirketlerinden çıkıp fiziki altın alma yatırımına yöneldi. ABD’li banka Morgan Stanley‘nin tahminine göre altın şu anda yüzde 24 daha değerli.

İsviçreli banka UBS ise düşük faiz ve yavaş büyüme evreninde altın yatırımından kazancın artacağına işaret ediyor.

Soros bile yön değiştirdi

Kürsel piyasaların en büyük altın yatırımcılarından biri olan George Soros ise son dönemdeki değişime rağmen altın konusunda risk almaya devam edeceğini söylüyor.

Soros da madencilik şirketlerinden çıkıp fiziki altın işlemlerinin yapıldığı SPDR Gold Shares şirketine geçiş yaptı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap