Wisconsin’de son iki haftadır bakkallardan para yerine peynir çalınıyor.

Çalınma ihtimali en yüksek gıda hangisidir diye sorulduğunda akla ilk olarak gofret ya da sakız gibi gıdalar gelir. Ancak Wisconsin’de polislerin şahit olduğu hırsızlık bu saydığımız örneklerden de oldukça farklı.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde gerçekleşen soygunlarda önce bir bakkaldan 70 bin dolar değerinde römork işlenmiş peyniri çaldı sonra da başka bir bakkaldan 90 bin dolar değerinde parmesan peynirini çaldı.

Peynirlerin akıbeti henüz bilinmiyor ama çevre restoranlara karaborsadan satışa sunulması an meselesi. Ama polisler yine de bu peynirlerin takibini yapmakta zorluk çekiyor. Çünkü peynirler çok rahat bir biçimde bir yerden başka bir yere nakil yapılabilecek gıdalar sınıfında yer alıyor. Bu da peynir hırsızlarını en çok cezbeden noktalardan biri.

Geçtiğimiz sonbaharda Fransa’da süt ürünlerine yönelik benzeri hırsızlık faaliyetleri gerçekleşmiş bu faaliyetlerde 43 bin dolar değerinde ürün çalındığı belirtilmişti. Fransa’dan önce de İtalya’da 875 bin dolar değerinde peynir çalınmıştı.

Belki çok gündeme gelmiyor ancak 2011 yılında yapılan Perakende Araştırmaları Merkezi’nin araştırmasına göre de en çok çalınan market öğesi peynir olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar peynirin bu kadar rahat çalınabilmesini hem değerli hem de gizlenebilir olmasına bağlıyor. Elektronik eşyaların içinde bile saklanabilen bu gıdaların gün geçtikçe daha da değerlenmesi ilerde bu tip hırsızlık olaylarını daha sık bir biçimde göreceğimizin işareti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap