Birleşik Krallık’ın başbakanlık koltuğuna oturan yeni ismi Theresa May’in dijital ve sosyal medya danışmanı  Matt Hancock, geçtiğimiz yıllarda başlayan ve etkisini hala sürdürmeye devam eden pop kültür akımı üyesi hipster’ların kapitalist olduğunu ifade etti.

Hipster’lar her ne kadar düşünce yapısı olarak sosyal demokratlara yakın olsalar da retro akımı çerçevesinde eski model bisikletlerin tekrar piyasaya sürülmesine, belli başlı saç ve sakal modellerinin tekrar ortaya çıkmasına ve giyim sektörünün yeni bir akımla tanışmasına olanak sağladılar. Tüketim toplumunu dolaylı yoldan etkiledikleri için Matt Hancock’un da bu sözlerini doğru bulan birçok kişi ortaya çıktı.

Ancak Hancock’un sözlerini doğru bulmayanlar da vardı. Görüş belirten birçok hipster, postmodern ve post-fordist olduklarını ifade etti. Hatta bazı hipster’ler “sosyalist” olduklarını bile belirtti.

Aydınlar ise Hancock’un çok keskin bir yoruma vardığını, hipster’ların moda akımı olarak her ne kadar tüketimi doğrudan etkiledikleri doğru olsa da negatif anlam da uyandıran “kapitalist” sözcüğü ile eşleşemeyeceğini ifade etti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap