20.nci yüzyılda yaşayan Amrita Sher-Gil adındaki Hint sanatçı kısa ömründe verdiği eserlerle adından sıkça söz ettirmiş. Bu sebeple Hindistan’da Sher-Gil’in adı Hint Frida Kahlo olarak geçiyor.

30 Ocak 1913 yılında Macaristan, Budapeşte’de doğan Sher-Gil, sanatçı bir aile içinde yetişti ve 1921 yılına kadar Budapeşte’de kaldı. Daha sonra Hindistan’a taşınan Amrita, beş yaşından beri yaptığı resimlerle gelecek vadettiğini göstererek 8 yaşında profesyonel eğitim almaya başladı.

16 yaşında annesiyle birlikte gittiği Paris’te Avrupalı ressamlar Paul Cezanne ve Paul Gauguin’den çok etkinlendi ve tarzını bu şekilde oluşturmaya gayret gösterdi. 1933 yılında, ‘Young Girls’ adındaki ilk önemli eserini verdi. Bu eserle Paris Grand Salon’da gösterilme hakkı elde etti ve sesini bu yıllarda duyurmaya başladı.

Daha sonraları ise Hint sanatının gelişmesine ve geleneksel yapının farklılaşmasına yol açan çalışmalar gerçekleştirdi. Bir arkadaşına yazdığı mektupta “Sadece Hindistan’da resim yapabilirim, Avrupa Picasso, Matisse, Braque’a ait” diyen sanatçı, Macaristan’daki kuzeni Victor Egan ile 1938 yılında evlendikten sonra Gorakpur’da yaşamaya başlamış. 1941 yılında kendi sergisini açan Amrita, ani hastalığı sonrasında komaya girip aynı yıl içerisinde hayatını kaybetse de eserlerini büyük bir kesim tarafından beğenilmiş ve sanat dünyasını etkilemeyi başarmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap