Hindistan, günümüzde dünyadaki üçüncü büyük girişimci ekosistemine sahip olsa da girişimcilik anlamında hala büyük eksiklikleri olduğu da gözüküyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan’da kurulan girişimlerinin yüzde 90’ının beş sene içerisinde iflas ettiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz dört sene içerisinde Hindistan’daki girişimlerin piyasa değerleri önemli ölçüde artış gösterse de “Girişimci Hindistan” adlı yeni yapılan bir çalışma ile IBM Institute for Business Value ve Oxford Economics, Hindistan’daki girişimlerin yüzde 90’ının iflas ettiği ifade ediliyor. İflasın en büyük nedeni olarak ise inovasyon eksikliği ve yeni teknoloji ile iş modeli geliştirme sıkıntısının olduğu belirtiliyor.

Araştırmada iflas eden girişimlerin bir bölümünün ise nitelikli iş gücü ve yetersiz fonlamadan kaynaklandığı açıklanıyor.

Hindistan’da yer alan girişimlerden bazıları, küresel çapta kendini kabul ettirmiş şirketlerin ülkedeki karşılığı olabiliyor. Örneğin, Uber yerine Ola, Spotify yerine Gaana, Airbnb yerine OYO Rooms ve Amazon yerine Flipkart kullanılıyor. Fakat Hindistan’da meta boyuta ulaşmış Facebook, Google ve Twitter gibi girişimler bulunmuyor.

Bunun yanı sıra Hindistan’ın kendini çokça kıyasladığı Çin’e bakıldığında Google’ın yerini Baidu ve Amazon’un yerini Alibaba alıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, Forbes’un en yenilikçi 25 şirket listesinde Asian Pants tek Hint asıllı organizasyon olmasıyla dikkat çekiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap