Bu sene 18.’si düzenlenen Mumbai Film Festivali‘nin konuk ülkesi Türkiye oldu. Türkiye‘den birçok sanatçı ve bürokratın katıldığı festivalde Türkler büyük ilgi gördü.

Festivalde basın mensupları ile konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Türk sinemasının, sanatçılarının ve dizilerinin, dünyanın bir ucunda, Hindistan’da bu kadar yoğun ilgi görmesinden mutlu olduklarını ve Türkiye ile iftihar ettiklerini söyledi.

Yayman gördükleri ilgiden söz ederken cümlelerine şöyle devam etti:

“İspanya’ya gittiğimizde yine Türk dizilerini soruyorlar. Latin Amerika’da da Türk dizileri… Aslında bu bize Türkiye’nin ‘soft power’ının (yumuşak gücünün) yükseldiğini söylüyor. Sanatçılar bizler için çok değerli insanlar. Gerçekten bakanlık olarak biz onlarla beraberce Türk sinemasının ve dizi sektörünün yükselmesi ve daha çok izlenmesi için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bu bir başlangıç. İnşallah çok daha güzel ve büyük etkinliklerde beraber olacağız.”

Yine festival kapsamında konuşan Mumbai Başkonsolosu Sabri Ergen de festival sayesinde Türkiye’nin tanıtımı bakımından çok önemli bir adım atıldığını söyleyerek, “Burada 56 milyon kişi Türk dizisi seyrediyor. Bu sadece bir yılda alınan rakam. Feriha, Fatmagül, Küçük Ağa, şimdi de Kuzey Güney geliyor. Diğer televizyonlarında da birçok eser Hint dizisine çevriliyor. Çok büyük bir ilgi var. Bizim yazarlarımız buraya gidip geliyor. Dolayısıyla bu ilgiden çok memnunuz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar ise Hindistan‘da çok fazla Türk yaşamadığını ancak Hindistan’ın, Türkiye’yi, Türkiye’nin de Hindistan’ı çok yakından izlediğini söyledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap