Hindistan’da bir hastanede görev yapan 35 yaşındaki Rohan Mhamunkar, motorsiklet kazasında ağır yaralanan iki kişiyi tedavi ederken ailelerinin rızası ile müdahalede bulundu. Yapacağı işlemin risklerinden bahsetmesine rağmen, kurtaramadığı hastaları için sonrasında şiddete maruz kaldı.

Bu Hindistan’da doktora yönelik şiddetin son olaylarından biriydi. Ülkede doktora yönelik şiddet oranı oldukça yüksek. Ülkedeki hastaneler genellikle malzeme ve çalışma ekipmanı açısından yoksun. Bu durum, halkın sağlık sistemine olan bakış açısını olumsuz yönde etkiliyor.

Hastanelerin çoğunda, hastalara önemli anlarda müdahale etmeye yarayan gereçlerin eksik olduğu görülüyor. Hasta yakınları bu sebeple devlet hastaneleri yerine tercihini özelden yana kullanıyor ancak durumu olmayanlar maalesef bu kadar şanslı değil.

Hindistan sağlık hizmetleri konusunda başarılı bir ülke değil. Ülke bütçesinin yüzde 6’sı bu hizmetler için kullanılıyor ve bu dünya ortalamasının oldukça altında.

Özellikle son zamanlarda TV’lerde yer alan hastane dizileri ve özel hastanelerin yürüttüğü PR çalışmaları halkın sağlık yönündeki beklentilerini de değiştirmeye başladı. Artık halk sağlık konusunda daha büyük adımların atılması gerektiğine inanıyor.

Hizmetler yetersiz kalınca hizmet kısmında çalışan görevliler de mağdur oluyor. Hindistan’da çalışan doktorların neredeyse yüzde 75’i hayatında bir defa da olsa fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Hindistan'ın Maharashtra kentindeki doktorlar tüm bu saldırılardan sonra tekvando kursu almaya başladılar ve kendilerini gelebilecek saldırılara karşı daha iyi koruyabileceklerine inanıyorlar.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap