Hindistan‘daki Sriharikota uzay üssünden, 104 uydunun da içerisinde bulunduğu roket bu alanda yeni bir rekor kırılmasının da aracısı oldu.

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu ISRO, 320 ton ağırlığındaki PSLV-C37 isimli taşıyıcı roketle Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndererek alanında önemli bir rekora imza attı.

Fırlatılan bu 104 adet roketin 96 tanesi başka ülkelere ait. Bu ülkeler arasında ABD ve İsrail dışında Kazakistan, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler yer alıyor.

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu ISRO, uzaya uydu taşıma işlemini diğer ülkelere göre daha az bir ücret karşılığında gerçekleştirdiği için bu anlamda daha çok tercih ediliyor. Bu sebepten birçok ülkeden tekli alan ISRO, sonunda bu teklifler sayesinde rekor kırmayı başardı ve roketin başarılıyla gönderilmesi sebebiyle Hindistan Başbakanı Narendra Modi Twitter üzerinden bilim insanlarından övgü dolu sözlerle bahsetti:

ISRO’nun bu üstün başarısı, gök bilim camiamız ve ülkemiz için bir başka gurur verici an. Hindistan, bilim insanlarımızı saygıyla selamlıyor

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap