Dünyanın büyük bir heyecanla beklediği iPhone 8 ve iPhone X en sonunda dün gece Apple Etkinliği’nde (Apple Event) tanıtıldı.

Apple’nin aylardır beklenen meşhur etkinliği dün gece gerçekleşti. 2007 yılında üretilen ilk iPhone’den bu yana 10. Senesini kutlayacak olan Apple, diğer senelerde gerçekleşen etkinliklerden çok daha farklı bir etkinlik düzenledi.

Birbirinden renkli ve inovatif etkinlikler ile lansmanı başlatan Apple, Türkiye saati ile 20.00’de Cupertino'daki Steve Jobs Theater'de başladı.

Apple’nin CEO’su Tim Cook eşliğinde başlatılan lansmanda Harvey ve Irma kasırgalarının kurbanları da anıldı. Tim Cook’un konuşmasının arasında Steve Jobs’un yer aldığı bir görüntü de ekranda yansıtıldı.

Apple Etkinliği’nde (Apple Event) ilk olarak Apple Watch tanıtılırken saatin geçtiğimiz seneden %50 oranında daha büyüdüğüne dikkat çekildi. Böylelikle Rolex’i geride bırakan Apple Watch, sadece saat olmaktan çıkarak kullanıcılarına telefonları yanlarında olmadan arama, internet kullanımı gibi deneyimleri daha rahat sunabilecek. Apple Watch Series 3'ün 329 dolardan satışa sunulması bekleniyor. SIM kartın yer alacağı modelde ise fiyat 399 dolara çıkıyor.

Apple Etkinliği’nde (Apple Event) sıra iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'e geldiğinde tanıtımı yine Tim Cook gerçekleştirdi.

iPhone 7’den görünüm olarak çok farklı olmayan iPhone 8 dört çekirdekli Apple 11 Bionic işlemciye sahip. A10’a göre %25 daha iyi performans sergileyen bu işlemci çoklu çekirdek performansında ise %70 daha başarılı.

Toza ve suya daha dayanıklı olan iPhone 8, 699 ve iPhone 8 Plus ise 799 dolardan satışa çkarılacak.

Apple iPhone X

Apple’nin onuncu yılına özel olarak üretileceği söylenen iPhone X ise geceye damga vurdu. Birbirinden yeni özellikleri ile sürpriz gibi gelecek iPhone X, özellikleri ile diğer modellerden çok daha farklı olacak.

2436 x 1125 piksel çözünürlüklü 5.8 inç ekrana sahip iPhone X, Dolby Vision ayrıca HDR desteğine sahip OLED ekran teknolojisinin kullanıldığı ilk telefon olacak. Kablosuz şarj özelliğine sahip olacak ilk modellerden biri olan iPhone X'de, Siri ile konuşmak için ise kenarda bulunan tuşa basmak yeterli olacak.

12 MP’ye sahip iPhone X’in kamerası düşük ışık koşullarında dahi hızlı davranabilecek. 1.8 - 2.4 diyaframa sahip model, gürültü azaltabilen geliştirilmiş piksel işlemcisi bulunduruyor. 3D touch özelliği bulunan modelde kasa ekran oranı diğer modellerden çok daha farklı. Uçtan uca ekran olan iPhone X, AR teknoloji deneyimini kullanıcılarına yaşatmayı amaçlıyor.

Uzay Grisi ve gümüş rengi ile gelecek olan modelde Face ID (Yüz tanıma) sistemi yerleştirilmiş. Sizi şapkalı, sakallı her türlü tanıyacak şekilde geliştirilmiş modelde telefonunuz, sizin kim olduğunuzu bilecek. Yüzünüzün matematiksel formülünü çıkartıp sizi tanıyan iPhone X’de Biyonik Neural engine (Nöral motor) yer alıyor. Apple Pay ile birlikte çalışabilen Face ID, daha önce hiçbir modelde bulunmamıştı.

iPhone X de , A11 6 çekirdekli işlemciye sahip ve 64 GB ve 256 GB seçenekleriyle satışa çıkacak. 999 dolar satış fıyatı olacak olan iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Apple X Tanıtım videosu için:

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap