ABD’deki psikologlar sır tutmanın insan davranışlarını nasıl etkilediğine dair 13 bin sır örneğini inceleyerek, 2 bin kişi üzerinde anket gerçekleştirdi. Araştırmaya göre bir insan yaklaşık olarak 13 sır tutarken bunlardan yalnızca 5’ini kimseyle paylaşmıyor.

ABD’de bulunan Columbia Business School Üniversitesi’nde araştırmacılardan olan Prof. Michael Slepian ve ekibi ilginç bulgulara ulaştı. Araştırma daha önce yapılan incelemeler akabinde değerlendirilerek geliştirildi. Bu kapsamda 13 bin sır incelendi.

Veriler “sınavda kopya çekmek” ve “cinsel yönelimi gizleme eğilimi” gibi kategorilere ayrılarak 38 ayrı başlık altında incelendiler. Toplamda 2 bin kişinin katıldığı çalışmada araştırmacılar katılımcıların sırlarını ilişkili kategorilere ayırarak sıraladılar.

Araştırmanın sonucuna göreyse sır tutmayan insan yok. Bir insanın 13 ila 38 aralığında sırrı olduğu keşfedildi ve bunların en az 5’inin kimseyle paylaşılmadığı ortaya koyuldu. Sırların ilk sıralarında yer alanlarsa; basit yalan ya da maddi sıkıntılar, güveni boşa çıkarma, hırsızlık, gizli ilişki ya da işinden memnun olmama gibi saptandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap