Her yıl Mısır Sağlık Bakanlığının düzenli olarak yaptığı “yemeyin” uyarısına rağmen bir türlü önüne geçilemeyen ve Mısırlıların vazgeçilmezi olan Fesik, lezzeti kadar öldürdüğü insanlar üzerinden de bir şöhrete sahip.

Belki de dünyanın en ince ustalığını veya tecrübesini gerektiren Fesik yemeği eğer doğru koşullarda hazırlanmazsa gıda zehirlenmesine hatta ölüme bile sebebiyet verebiliyor. Bu yemeği bu kadar özel kılan ise gelenekselliğinin yanı sıra, yaklaşık 45 günde hazırlanan bir yemek olması.

Bu, geleneksel yöntemlerle hazırlanmış tuzlu, çok ağır kokulu, mayalı tekir balığı yemeği Fesik’in tarihi  binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bazı Mısırlıların Fesik yemeğini alt sınıflara özgü görüp yememeye çalıştığını, ama yine de uzak duramadıklarını söyleyenler de var, bu balıkla kişisel bir şizofreni yaşandığını düşünenler de. Bu özel balık, kepekli undan yapılan ve kalınlığı pide ile yufka ekmeği arasında olan baladi ekmeği, zeytinyağı, limon ve soğanla servis ediliyor. Balık yemeğinin geçmişi firavunlar dönemine kadar gidiyor.

Yapımı ise zorlu bir sürece dayanıyor. Güneşte kurutulan tekir balığının 45 gün boyunca tuzlu suda kalması sonucu oluşan bu geleneksel yemek her ne kadar tehlikeli olsa da yerlilere göre müthiş bir lezzete sahip. Hükümet bu yemeği her ne kadar tasvip etmese de istenilmeyen ölümlerin önüne geçmek için Shahin markasına bu işi yapma izni vermiş. Bu marka da bugüne dek hiç zehirlenme şikayeti almamış.

Mısır Hükümeti’nin asıl mücadele ettiği konu ise yanlış kültürel tanıtım. Bu yemeğin öldürdüğü insanları reklam olarak kullanan restoranlar dünyaya büyük bir merak unsuru sunmakta. Mısır Hükümeti bunun kötü bir şöhret olduğunu söylemekle beraber yabancı turistleri internetten gördükleri bilgilerle bu yemeği pişirmemeye davet ediyor zira uygun koşullarda yapılmayan yemek felce dek bir çok hastalığa sebebiyet verebiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap