Türkiye pazarına 2016’nın mart ayında Maslak’ta açtığı ilk showroomu ile giriş yapan lüks otomobil markası Lexus, ayrıcalığını göstermek için ‘Satın Alma Garantisi’ başlatıyor. Lexus’un Türkiye temsilcisi olan ALJ Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt, markaya ve modellerine duydukları güvene bağlı başlattıkları bu yeni ve ses getirecek uygulamayı anlattı.

100 euro’ya alınan araç 110 euro üzerinden iade edilebilir

6 ay önce girdiğimiz Türkiye pazarında Lexus müşterileri hiçbir zaman mağdur olmayacak. Biz Lexus’un yüksek ikinci el değerine güvendiğimizi sunduğumuz ‘Satın Alma Garantisi’ni uygulamaya geçirerek gösteriyoruz. Sattığımız Lexus modellerini yılına bağlı olarak belli bir oran değerinde geri alma garantisi veriyoruz. O günkü güncel fiyat üzerinden bir yaşındaki araç için yüzde 80, iki yaşındaki araç için yüzde 70, üç yaşındaki araç için de yüzde 60 olacak şekilde geri alım fiyatı belirleyeceğiz. Yani bugün 100 bin euro’ya sattığımız araç 1 yıl sonra 110 bin euro olmuşsa, 110 bin euro’nun yüzde 80’ini üzerinden o aracı geri alacağız. Ali Haydar Bozkurt ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Yeni showroom’lar açacaklar

İlk birkaç yılı Lexus markasının Türkiye’de bilinirliğini artırmaya ayırdıklarını ifade eden Bozkurt, “6 ayda 25 adedin üzerinde araç sattık. Yıl sonunda 150 olan satış hedefimizi 100’e revize ettik. Yaşananlar hedeflerimizin düşmesini sağladı, ama bizim ilk 5 yıl hedefimiz satıştan ziyade, markamızı müşterilerimize doğru anlatmak. Beşinci yılın sonunda yılda 1000 adet ve üzeri satışa ulaşmayı hedefliyoruz. 5 yıl sonunda Lexus patlama yaşayacak” dedi.

Türkiye’nin her yerinde daha yaygın bir satış ağı kurmak üzerine çalışmalar yaptıklarını aktaran Bozkurt, İstanbul’un ardından Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da da showroom açacaklarını söyledi. Lexus, aynı zamanda değişik illerde bu farkı yaşamak isteyenler için de çeşitli organizasyonlar düzenliyor ve Lexus ile ilgilenenlere İstanbul dışında da test sürüşü imkanı sağlıyor.

Lexus’un müşterilerine sunduğu ayrıcalıklar

Lexus’un çalışma ilkesi olan premium sınıf üzeri hizmet anlayışını Türkiye’de de uyguladıklarını dile getiren Ali Haydar Bozkurt, yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi;

  • Maslak’ta açılan showroomda çalışma saatleri dışında da randevuyla 7 gün/24 saat hizmet vererek, yoğun programa sahip kişilerin de vakitlerini verimli bir şekilde kullanmalarına ve mesai saatleri dışında da hizmet almalarına imkan sağlıyoruz.
  • Markanın diğer hizmetlerinden biri de, her müşterinin özel bir danışmanının olması. Müşteriler otomobil ile ilgili her türlü ihtiyacında bireysel danışmanlarına rahatlıkla ulaşabiliyorlar.
  • İhtiyaç olması halinde müşterilerinin olduğu yere helikopter ile teknisyen de gönderebilen Lexus, aynı zamanda müşterilerine özel TIR’lar ile araç transferi hizmeti de sağlıyor.
  • Böylece Lexus sahipleri yurt içinde herhangi bir şehre uçakla seyahat ederken, otomobilinin TIR ile bulunduğu yere gönderilmesi sayesinde aracının keyfini sonuna kadar çıkarıyor.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap