Hayatımızda önemli rol oynayan hayvanlar, çocuk gelişimine bütünüyle etki eder. Hayvanların, çocukların hayatında olması için sayısız nedeni var.

Bu nedenlerden bazılarını biz de sizler için derledik.

1. Kendisi dışında bir canlının varlığı, çocuğun paylaşma duygusunu geliştirir

Özellikle kardeşi olmayan çocuklarda gözlemlenen bir davranış türü, çocuğun hiçbir eşyasını başkasıyla paylaşmak istememesidir. Bu duyguyu kırmanın bir yolu da, sağlıklı hayvan ilişkisi kurularak çocuğun empati yeteneğinin geliştirilmesidir (iki yaşına gelmeden çocuklara tepki verebilecek türde hayvan beslenmemesi ya da önceden evde yaşayan hayvanın kontrolü uzmanlarca öneriliyor).

2. Çocuklar, hayvan sevgisiyle doğadan kopmayarak, modern kent yaşantısının kapalılığında sıkışmaz

20 sene önce olsaydı belki bu maddeyi yazamayacaktık. Bütün gününü sokaklarda geçiren çocukları evlerine çağırmaya çalışan ebeveynler bugün çocuklarının sanal ortama bağımlı olmasının önüne geçmeye çalışıyor.

3. Çocukların ahlaki gelişiminde önemli bir rol oynayarak, benmerkezci olmasının önüne geçer

Çocukların daha küçük yaşlarındaki düşünceleri ilerleyen yaşları için çok önemlidir ve hayatları boyunca değiştirilmesi zor davranışlara dönüşebilir. Toplumumuzda bir çeşit davranış bozukluğu olarak karşılaştığımız benmerkezcilik, genellikle çocuklarda tutum olarak görülür.

Hayvan sevgisiyle bir çocuk, yalnızca kendi dünyasının dışına çıkar ve hayvanın iyiliğini düşünerek yaptığı her davranış ile sorumluluk duygusu taşır. Eğer canlının hoşuna gitmeyecek bir tutum sergilerse, her hayvanın kendi dilince bir tepki görür.

4. Çocuğun hayvanlarla olan olumlu iletişimi, kendisinin dışındaki varlıklara olan duygularını besler

Hayvanlar, kalbimizi sevgileriyle fethederek hayatımızı büyülerler. Özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan canlılar, çocuklara karşılıklı sevgi duygusunu yaşatır. Sevgi yoksunluğu, çocukların bu döneminde inşa edilerek toplumumuzda kötü davranışların arkasında yatan bir duygu olarak kendini tanıttırır. Aksine çocuk hayvan sevgisi ile büyüdüğünde, “diğerlerine” hoşgörü ile yaklaşarak topluma daha rahat uyum sağlayan bir birey olur.

5. Genellikle ömürleri insandan daha az olan canlıları gözlemleyen çocuklar, doğum ve ölüm arasındaki ilişkiyi daha iyi anlar

Bir çocuğun bir hayvanın doğum yapmasına ya da çok sevdiği bir hayvanının ölümüne şahit olması durumu, doğanın doğal döngülerinden olan yaşam ve ölüm duygularını çocuklara yaşatarak sevdiği bir yakınını kaybettiği zamanki süreci çocuğun idrak etmesine yardımcı olur.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap