Özelleştirme İdaresi’nin geçtiğimiz günlerde, Haydarpaşa Garı ve liman sahası hakkında Kadıköy Belediyesi’nden bilgi talep etmesi sosyal medyada tartışma yaratmıştı. Özelleştirileceği iddialarıyla tekrar gündeme gelen Haydarpaşa, planlamaya göre; hızlı tren ve bölgesel trenler için kullanılacak.

Bin dönümlük Haydarpaşa bölgesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katılımı ile yürütülen Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmasında son aşamaya gelindi. Buna göre, gar alanı yine gar olarak kullanılacak. Bina, TCDD’nin hızlı tren ile bölgesel tren hizmeti için kullanılmaya devam edecek. Geçmişte yük limanı olarak kullanılan liman bölgesinin ise kruvaziyer ve yat limanı olarak İstanbul’a hizmet vermesi planlanıyor. Gar ve limanın arkasında bulunan sahanın ise hangi amaçla kullanılacağı henüz netleşmedi.

Özelleştirme İdaresi yetkilileri bölgenin özelleştirme kapsamında olmadığını belirterek, proje öncesi değerlendirme çalışmaları kapsamında, bu tür sahalara ilişkin imar planı ve parsel bilgilerinin güncellendiğini kaydetti.

Kadıköy Belediye Başkanı: Sattırmayız

9 Ağustos’ta Kadıköy Belediyesi’ne yollanan yazıda “özelleştirme kapsam ve programına alınmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde” 400 bin metrekare alan hakkında bilgi istendi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “Darbe girişimini yeni atlatmışız, uğraştıklarına bakın. Biz satılmaması için mücadele edeceğiz” dedi.

2010 yılında yandı

Haydarpaşa Garı’nın çatısında 28 Kasım 2010’da yangın çıktı ve tarihi yapının çatısı tamamen yandı. Kamuoyunda otel yapılmak üzere yakıldığı iddiaları gündeme geldi. Yüksek Hızlı Tren Projesi neden gösterilerek 1 Şubat 2012’den itibaren önce ülke çapındaki tren seferleri arkasından 18 Haziran 2013’te de banliyo tren seferleri durduruldu.

Kaynak: Habertürk gazetesinden derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap