Hala tutkularınızın ne olduğunu mu keşfetmeye çalışıyorsunuz? Harika! Keşfe başlayalım! 38 ipucu bulunan serimizin 10 maddeden oluşan ilk bölümüyle karşınızdayız.

1. Vücudunuzun size söylediğini dinleyin

Sancı, kaygı ve gerilim gibi hisler düşüncelerinizin, hareketlerinizin veya davranışlarınızın, tutkularınızın kaynağı olan kendinizle aynı doğruda olmadığını gösterebilir. Bir daraltı veya rahatsızlık hissettiğinizde durun ve “Neden?” diye sorun. Önsezilerinizi konuşturun ve nasıl hissettiğinizi çözün. Vücudunuzun size gösterdiği işaretleri takip edin. Değişime giden yolu onlar açacaklardır.

2. Yeni şeyler deneyin!

Birçok konuda çok iyi olabilirsiniz ama denemediğiniz sürece bunu bilemezsiniz. Daha önce yapmadığınız şeyler yapın, özellikle sizi korkutan şeyler. Bu size ne kadar asi biri olduğunuzu ve öğrenmekte ne kadar yetenekli olduğunuzu hatırlatacak. İlginizi çeken şeyler keşfetmek sizi hiç düşünmediğiniz bir yere sürükleyebilir.

3. Her günün sonunda döküm alın

Favori kısmınız hangisi? Neden? Yaptığınız şeyleri not edin. Kısa bir zaman sonra yaptığınız işleri ayırın ve hangisini yaparken daha çok odaklandığınıza dikkat edin. Size %100 uyan bir rol bulmanız imkansız olsa da hangisinden daha çok keyif aldığınızı keşfedebilirsiniz.

4. Her zaman “Neden” olduğunu hatırlayın

En iyi işinizde bile ben burada ne yapıyorum diye sorduğunuz günler olacaktır. “Neden” bunu yapmayı seçtiğiniz ve sevdiğiniz sorusu sizin için daha iyi olacaktır. Hayalinizdeki işi veya başka bir işi yapıyor olsanız da, şu an yaptığınız iş için de aynı “neden” sorusunu sormalısınız. İnsanlar, mevcut durumları ile direk olarak bağlı olmasa da tutkularını takip edebilirler, etmelidirler de.

5. Size neşe getiren aktivitelerin listesini yapın

Sonra kendinize hangisini yaptığınızı sorun. “Neşe” listenizdeki bir maddeyi yürütmek için kendinizi görevlendirin ve başlamak için kendinize belirli bir zaman verin.

6. Yeteneklerinizin ve uzmanlıklarınızın listesini yapın

Listedeki maddeler para kazanacağınızı düşündüğünüz şeyler ile bağlantılı olmak zorunda değil. Nihayetinde, bize ilham veren ilgimizi çeken şeylerdir. Bu listeyi devamlı olarak yapmak, kalbinize şarkı söyletebilecek büyük ve küçük tüm şeyleri keşfetmenizde yardımcı olacaktır. Zamanla, liste bir hikaye anlatacaktır ve gerçek tutkunuzu açığa vurarak.

7. Ne istemediğinize değil, ne istediğinize odaklanın

“Olmasını istediğiniz şeylere mi dikkat ediyorsunuz yoksa olmasını istemediklerinize mi? Eğer cevabınız ikincisi ise, dikkatinizi “Başka neler mümkün?” sorusuna yöneltin. Bu sizin çözüm için bir yol bulmanızı sağlayacak.

8. Her kilometre taşını kutlayın

Kendinize bir hediye verin veya arkadaşınızla kutlayın. Gelişiminizi kendi kendinize destekleyebilirsiniz ve sosyal medya, e-posta veya diğer yollarla neşenizi paylaşabilirsiniz. Bu, size başkalarından destek ve teşvik oluşturarak devam etmek için enerji verecektir.

9. Merak ettiğiniz şeyleri takip edin

Her gün meraklanacağınız bir tane küçük şey bulun ve okuyarak, paylaşarak veya yaratarak bulduğunuz bu şeyi hayata geçirin. Merak ettiğiniz o tek küçük konunun sizi bir sonraki merakınıza yönlendirecek yolu göstermesine izni verin.

10. Amaçlarınıza olan inancınızı geliştirin

Herhangi bir amacı gerçekleştirmede en önemli etken kesinlikle hedefinizin gerçekleşebilir olduğuna inanmaktır. Tutkunuzu yaşama ihtimalinize olan inancınızı geliştirmenin sınırısız yolu vardır. Çevrenize tutkunuzla bağlantı kurma becerinizi destekleyen not ve mesajları yerleştirin. Sizi baktığınızda heyecanlandıran ve iyi hissettiren şeylerden faydalanarak görsel bir pano hazırlayın. Kendi tutkusuyla bağlantı kurmak isteyen ve sizi destekleyen bir arkadaşınızla mesajlaşarak karşılıklı olarak birbirinize destek olun.ey


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap