Yalnızca bilim kurgu filmlerinde görebileceğimizi düşündüğümüz teknolojik ürünler, hayatlarımızda yerlerini almaya başladı. Bir kısmı da yakın gelecekte kullanıcılarla buluşacak. Şimdi gelin, hayatımızı kolaylaştırmayı ve yaşam kalitemizi artırmayı amaçlayan giyilebilir teknoloji ürünlerinin çalışma prensiplerini inceleyelim.

1. Cicret Akıllı Bileklik

cicret-bleklik
Cicret Bileklik, giyilebilir teknolojinin dikkat çeken ürünlerinden. Projeksiyon görevi gören Cicret, otomatik sensörleri sayesinde Android telefonunuzun bileğinize yansımasını sağlıyor. Telefonunuzun bluetooth, arama, internet bağlantısı gibi özelliklerini içinde barındıran bileklik, 10 farklı renk seçeneğiyle kullanıcının beğenisine sunulacak.

Kolunuzu telefon gibi kullanmanızı sağlayacak teknoloji harikasının, 2016 sonbaharında ön satışa çıkması bekleniyor.

2. Sanal gerçeklik gözlüğü

VR-glass

Sanal gerçeklik gözlüğü olarak bilinen VR gözlükler, oynadığınız oyundaki, izlediğiniz TV film veya telefondaki video’yu gerçeğe yakın görüntüsüyle kullanıcısına sunuyor. Yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan teknoloji, özellikle çocuklar ve gençler tarafından rağbet görüyor.

3. Google Glass

Google-Glass

Üzerinde optik bir ekran bulunan Google Glass, ellerinizi kullanmadan aradığınız bilgiyi gösterebiliyor. İlk olarak 15 Nisan 2013’te kullanıma sunulan cihaz, kısa süre için 1500 dolara satıldı. Herkese açık sürümü ise 15 Mayıs 2014’te satışa sunuldu. Ancak Google, ilk akıllı gözlük projesini geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı ve satışları durdurdu. O dönem kadar satılan gözlüklerin kullanımı sürüyor.

4. Akıllı Saat

akıllı-saat

Apple, Samsung, Htc ve Lg gibi dünyanın ileri gelen akıllı telefon üreticileri akıllı saatlerini arka arkaya piyasaya sürdü. Kullanıcıların giyilebilir teknolojiye olan yoğun ilgisini gören ünlü moda markaları da bu gelişmeye duyarsız kalamadı. Teknoloji ve moda devleri güçlerini birleştirerek şık tasarımlı yeni modeller piyasaya sürdü.

Akıllı saatler, bir telefonla eşleştirildikten sonra bileğinizden e-postalarınızı yanıtlayabilir, arama yapabilir, sosyal ağlardaki bildirimlerinizi görebilir, fotoğraf çekip paylaşabilirsiniz. Kısacası telefonunuzun birçok özelliğini bileğinizden kullanabilirsiniz.

5. Akıllı ayakkabı

ayakkabi_akıllı

Samsung’un bünyesinden doğan Salted Venture adlı şirket, iki farklı akıllı ayakkabı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Şubat ayında kullanıcılarla buluşacak Kickstarter, golfseverleri mutlu edecek. Akıllı telefonla eşleştirilen ayakkabı, golf oyuncusunun duruşunu ve salınımlarını takip edip ve ona anında geri bildirim sunacak. Ayakkabının fiyatı, 200 dolar olarak belirlendi.

Şirketin fitness ayakkabılarıysa 2017’nin sonlarına doğru çıkması bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap