Hep hayalini kurduğunuz, “keşke gerçekleştirebilseydim” dediğiniz projeleriniz olmuştur.  Kimimiz hiç duyulmamış türde güzel bir beste yapmak, kimimiz akıllı ev teknolojilerini geliştirmek, kimimiz de daha basit bir şekilde kullandığımız bazı eşyaları daha kullanışlı hale getirmek istiyor. Ama bunun için maddi bir dayanak noktasına en azından bir desteğe ihtiyaç vardır.

Hayalleri ve istekleri gerçekleştirmek için bazı crowdfunding (kitle fonlaması) siteleri kurulmuş. Amaç hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere destekleyici bir el olabilmek.

Crowdfunding esasında, internet ortamının popülerleştirdiği bir fonlama modeli. Bu model ile hayaliniz ya da projeniz için gereken parayı, küçük paylar halinde kişilerden (destekçilerinizden) topluyorsunuz. Bu sayede ise projenizin tamamlanması adına büyük mesafe katetmiş oluyorsunuz.

Dünyada en bilinen crowdfunding sitesi Kickstarter’dir. Öyle ki toplamda 70 bini geçkin projeyi başarıyla fonlamışken aynı zamanda 1 milyar doları aşan bağış toplanmıştır. Sitede fonlanmış en çok bağış alan projelerden birisi ise Pebble adının verildiği akıllı saat. Pebble şu an ticari bir şirket olarak faaliyet gösterirken, Best Buy gibi büyük teknoloji mağazalarında satılıyor.

Yine aynı şekilde fon ile başarı yakalayan bir diğer proje de Android tabanlı oyun konsolu Ouya’dır.

Yalnız, Kickstarter için ABD’de yaşıyor olmanız gerekiyor. Bunun dışında eğer projeniz başarılı olursa Kickstarter yüzde 5 ücret talep ediyor.

Bir diğer fonlama sitesi ise Indiegogo. Kullanım ve arayüz açısından Kickstarter’e benzemek ile birlikte, ondan ayrılan birkaç yönü var. Sitede istediğiniz gibi bağışlama fonu oluşturmanız daha kolay. Kickstarter’den farklı olarak ABD dışından fonlama alabiliyorsunuz; ancak ek komisyon alınıyor.

Sizden başta fon üzerinden yüzde 4 gibi bir ücret alınıyor. Eğer ABD dışındaysanız, bu yüzde 4 ve üzerine bir de yüzde 3 daha ekleniyor. Ek ücretlendirmeler ile toplamda yüzde 9 gibi bir ücret talep ediyorlar.

GoFundMe hayırseverlik alanında kitlesel fonlama projelerine ev sahipliği yapan bir fonlama sitesidir. 2008 yılında kurulan GoFundMe şimdiye dek 2 milyon kampanyaya ev sahipliği yapmış ve geçen yıla göre yüzde 300 büyümüş.

ABD kaynaklı birçok fonlama platformu var; ancak Türkiye’de fonlama adına açılmış bir site var mı diye soracak olursanız: fonlabeni. Fonlabeni, Akın Topal ve Mehmet Topal’ın hayata geçirdikleri bir proje.

Yaklaşık 3-4 yıl önce kurulan site birçok başarılı projeye imza atmış durumda. Çoğu kitlesel fonlama platformunda olduğu gibi Fonlabeni’de de proje sayfaları son derece önemli. Proje sahipleri bu sayfaları oluşturmaya ve destekleyenlere sunacaklarını belirlemeye oldukça özen gösteriyorlar.

Kitlesel fonlamada Türkiye’de henüz yolun çok başındayız; fakat umuyoruz ki bu tip girişimler yaygınlaştıkça hem girişimciler, hem destekleyenler, hem de bu konularda düzenlemeleri yapmakla yükümlü görevliler üzerlerine düşeni yapacaklar ve Türkiye girişimcilik adına daha da güzel bir konuma yükselecektir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap