İflasıyla dünya ticaretinde önemli bir sorun haline geline Güney Koreli lojistik firması Hanjin Shipping için iyi haber ABD’den geldi.

Güney Koreli firmanın ABD’ye yaptığı iflas koruma başvurusu kabul edildi. İflas ettiği için kargoları ve konteynırları limanlara sokulmayan ve filoları “hayalet gemilere” dönüşen şirket, bu kararla birlikte gemilerini limanlara sokabilecek.

Şirketin daha önce gemileri ve konteynırları hareket ettirememesinin nedeni, iflas nedeniyle düzenleyicilerin bu mallara el koyma ihtimalinin bulunmasıydı.
ABD mahkemesi kendisine yapılan başvuruyu değerlendirdi ve gemileri iflas koruması altına aldı. ABD’ye giden gemiler için geçerli olan karar sonrasında ne gemiler ne de mallara el koyulabilecek.

İflası nedeniyle şirkete kayyum atanmıştı. Atanan kayyumlardan Ilana Volkov, “Paramız var. Biz limanları arama ve ‘Lütfen gemilerimizi kabul edin ve gerekli işlemler için ödeme de yapmak istiyoruz’ deme arzusundayız” dedi.

Volkov, Güney Kore mahkemesinde en az dört kargo gemisi için 10 milyon dolarlık parayı garanti ettiklerini ifade etti. Hanjin, ABD’ye giden 14 gemisi olduğunu mahkeme kayıtlarına sunmuştu. Volkov, diğer gemiler için sürecin nasıl devam edeceğini bilmediğini belirtti.

Dev şirketler için sorun olabilir

Şirket bazı gemilerin mallarını orijinal limanlara indiremeyebileceğine işaret etti. Bu da HP, Samsung ve Home Shopping Network gibi dev şirketler için ürün teslimatı konusunda sorun yaratabilir.

Dünyanın en büyük yedinci lojistik ve kargo şirketi olarak bilinen Hanjin’in gemilerinin bağlanması nedeniyle 14 milyar dolar değerinde kargo malı ortada kaldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap