Ünlü fizikçi Stephen Hawking uzaylılar bizi bulmadan onları bulmak istediğini geçtiğimiz günlerde açık bir şekilde belli etti.

Hawking, galaksinin derinliklerinde var olabilecek yeni bir medeniyet bulma konusunda hem çok heyecanlı hem de endişeli. Geçtiğimiz günlerde uzaylılar konusundaki tedirginliğini “Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” şeklinde bir açıklamayla ifade etmişti.

Uzayda keşfedilen ve Dünya’ya benzeyen gezegen sayısının giderek arttığını belirten Hawking, “Bunların bazıları ateş ve lavdan oluşan alev alev cehennemler, bazıları ölmekte olan yıldızların öldürücü X ışınlarına maruz kalarak oluşmuş dev elmas kütleleri… Ama bazıları Dünyamız gibi” diyerek de sözlerini kanıtlama yoluna gitti.

Bilim üzerine yayınlar yapan ve ücretli üyelikle çalışan CuriosityStream sitesinde başladığı yeni programında da gündemi uzaylıları bulma üzerineydi. Yarım saatlik programı “Stephen Hawking’s Favorite Places“ta bu düşüncelerini dile getiren Hawking, potansiyel olarak yaşanabilecek koşullar sunan Gliese 832c’den bahsetti. 16 ışık yılı uzakta olan Gliese 832c, Hawking’in Yuri Milner ile başlattığı hayat olan gezegenleri keşfetme projesi için de verilebilecek en özel örnekler arasında.

Endişesi her saniye artmaya devam eden Hawking korkusunu gizleyemediği için şöyle bir yorumla bundan sonrası için öneride bulunuyor :

“Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrini terk edip daha merhametli ve daha alçak-gönüllü davranmaya başlayacağız.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap