Amerika Hawaii, Donald Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilmesini önemsemeksizin anlaşmayı destekleyen yasal düzenlemeleri getiren ilk eyalet oldu.

Hawaii, deniz seviyesinin artması ve sera gazı emisyonlarının yükselmesine karşı yeni stratejiler geliştirmek için yeni yasal düzenlemeler çıkarttı. Yasa paketi, eyalet başkanı David Ige tarafından imzalanırken, bölgesel hükümetin Paris Anlaşması’na yaklaşacak adımlar atması bekleniyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Donald Trump, Paris Anlaşması’ndan çekildiğini duyurmuş ve bütün dünya bu haberle çalkalanmıştı.

Eyalet başkanı Ige yaptığı açıklamada Hawaii’nin Paris Anlaşması’ndaki şartların bir kısmını uygulamaya geçirmek için adım atan ilk eyalet olduğunun altını çizdi. Başkan, iklim değişikliğinin etkilerini Hawaii adasında ilk elden görülebileceğini söylerken, dalgaların giderek yükseldiğini, biyo çeşitliliğin azaltıldığını, mercanların zarar gördüğünü ve sahil şeridinin giderek çöktüğünü belirtti.

Hawaii ile birlikte birçok farklı eyalet, fosil yakıt emisyonlarının düşürülmesine yönelik uygulamaların hayata geçirileceğine dair söz vermiş


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap