Bahar aylarının gelmesiyle birlikte havuzlara olan ilgi gitgide artacak gibi duruyor. Her ne kadar havuzları çok seviyor olsak da yapılan bazı araştırmalar ve elde edilen bulgular insanı düşündüren nitelikte.

Son olarak Kanadalı bilim insanları, havuzlardaki *üre oranını öğrenebilmek adına kapsamlı bir araştırma yaptı. Elde edilen bulgular hiç de iç açıcı değil. Alberta Üniversitesi‘nin desteklediği araştırmada 31 havuzdan ve bazı jakuzilerden 250 örnek alındı.

Sonuçlardan birinde, 830.000 litrelik bir havuzda 75 litre üreye rastlandı. Küçük havuzlarda ise bu oran 30 litre civarlarında. Aslında idrarın insan sağlığına bir zararı yok; fakat araştırmacıları endişelendiren kısmı, idrarın havuzdaki diğer kimyasallarla karışıp, reaksiyona girmesi. Bu tür durumlarda insan sağlığını etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Üre oranlarının Türkiye‘de daha yüksek olduğu, yapılan eski araştırmalarda ortaya çıkmıştı. Bunun yanı sıra ülkemizdeki havuzlardan çocuk bezi ve kadın pedi çıkma oranları da bir hayli fazla.

*Azotlu besinlerin vücutta yanmasıyla oluşan, erimiş bir durumda idrarla dışarı atılan azotlu madde


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap