Büyük şehirlerdeki hava kirliliği sorunu ve insanların temiz hava özlemi, bazılarını pahalı çözümlere yöneltiyor.

Fabrika bacalarından yayılan dumanlar, araçlardan çıkan zehirli gazlar birçok büyük kentin hava kirliliğine karşı mücadelesini başarısız kılıyor. Her yıl 5,5-7 milyon kişi‘nin hava kirliliğinden öldüğü dünyada, sadece Çin ve Hindistan’da bu nedenle ölenlerin sayısı 3 milyonu buluyor.

Bu durum ise bazılarını şaşırtıcı şekilde şişelenmiş hava satın almak gibi olmadık çözümlere yöneltiyor.

Bu şişelenmiş havayı satan şirketlerden olan Vitality, Kanada‘nın dağ havasını kullanıcılarına 160 solukluk, 8 litrelik sıkıştırılmış şekilde 24 dolardan satıyor.

Şirketin genel müdürü Moses Lam, şişelenmiş hava satışına esprili hediye konseptiyle başladığını, ama talebin beklenmedik bir şekilde arttığını söylüyor: “Çoğu insan ürünlerimizi hediye olarak satın alıyor ama biz geleceğin adeta şişe suyu olacağız

İngiltere’de de aynı işi yapan Aethaer adlı şirket, kır havasının şişesini 80 sterlinden satıyor.

Kurucusu Leo De Watts, espriyle hava çiftliği olarak adlandırdığı bu işe çevreci-politik sanat eseri amacıyla başlamış. Hava kirliliğinin eriştiği boyutlardan endişe duyan Watts, farkındalık yaratmak amacıyla Aethear projesini başlatmış. Şişelenmiş hava satışından elde edilen para ise ucuz maske üretiminde kullanılıyor.

De Watts: “Şişelenmiş havayı satın alanlar estetik nedenle veya solumak için alıyor. Çoğu kişinin bunları süs, yatırım ya da hediye amacıyla aldığını düşünüyoruz” diyor.

Tüm bunlara rağmen bilim insanları, şişelenmiş havanın herhangi bir yararının olmadığını, bunun sadece para israfı olduğunu söylüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap