Bataryasındaki alev alma sorunu nedeniyle geçtiğimiz hafta Samsung‘un satışını durdurduğu ve ‘kullanmayın’ uyarısı yaptığı telefonu Galaxy Note 7‘yi uçaklarda taşımak da artık yasak. Ancak bazı hava yolu şirketleri bu yasağı görmezden gelebilecek yolcuları için önlem almayı ihmal etmedi.

Geçtiğimiz günlerde Alakska Havayolları bir güvenlik duyurusu yayınlayarak uçuşlarda artık, Note 7 gibi alev alan yada patlayabilen telefonlar için ısı geçirmeyen çanta bulundurduklarını açıkladı.

note7-canta

‘Lityum-ion türü telefon bataryalarında yangın çıkması durumunda ısı geçirmez eldiven ile telefon sahibinden alınarak çanta içine konulacak; alevler sönene kadar çantanın ağzı kapalı tutulacaktır’ denilen uyarı Note 7‘lerin uçak içinde açılmasının ya da şarj edilmesinin tamamen yasak olduğunu hatırlatmasıyla bitiyor. Bu uyarı, Uluslararası Havacılık Federasyonu‘nun Note 7 ile uçağa binilmesinin yasaklanmasından bir gün önce yayınlanmış.

canta-eldiven-samsung

Sadece telefonlar içi değil

Bakery Aviation isimli şirket tarafından üretilen çanta lityum ion batarya kullanılan tüm cihazlarda yaşanabilecek alev alma sorunları için kullanılması için tasarlanmış. Çantanın içine büyük ebatlarda bir dizüstü bilgisayar dahi sığabiliyor.

Çantanın içine konulan elektronik cihaz yeniden alev almaya başlasa dahi, dışarıya ısı ya da alev saçılmıyor.

Diğer şirketler de çanta bulundurmaya başladı

Alaska Havayolları bu çantaları sene başında kullanmaya başlasa da hatırlatma, Note 7‘lerin uçaklarda patlaması vakalarının yaşanması üzerine yapıldı.

Öte yandan Virgin America ve Delta gibi büyük hava yolları da bu çantayı önlem amaçlı kabinlerde bulunduracaklarını açıkladılar.

Kaynak: Mashable


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap