Rotterdam’daki Roosengarde Stüdyosu kirli havayı temizleyen ve toplamış olduğu kiri şık bir mücevhere dönüştüren devasa bir hava temizleme kulesi yarattı.

Hollandalı şirket Studio Roosegaarde tarafından oluşturulan Temiz Hava Projesi (Smog Free Project) ile büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin bir nebze de olsun azaltılması amaçlanıyor. Bu bağlamda geliştirilen hava temizleme kulesi, hava temizleyici mimari panellerle benzer şekilde çalışıyor, fakat daha yenilikçi özelliklere sahip.

Rüzgar gücüyle çalışan Hava Temizleme Kulesi, bir su ısıtıcısıyla aynı miktarda elektrik kullanıyor ve saatte 30.000 metreküp havayı temizleyebiliyor.

Kulenin çalışma prensibi şu şekilde: Kule elektrik akımı sayesinde kirli hava partiküllerini kendine çekiyor ve negatif iyonlar sayesinde kirliliği içeri iterek arkasında temiz havayı bırakıyor. Daha sonra, toplanan bu kirli hava küçük küplere dönüşecek şekilde sıkıştırılıyor. Son olarak bu küpler, özel mücevherler tasarlamak için kullanılıyor.

Kirliliği kullanılabilir eşyalara dönüştürme fikri, günümüz dünyası için ortak ve yaratıcı bir çözüm. Bu girişim geri dönüşüme tabi tutulabilen çevresel sorunları bir girişime dönüştürmek için de ilham kaynağı oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap