Genellikle kış aylarında hastalansak da grip ve nezle sizi tüm mevsimlerde pençesine alabilir. Kazanacağınız küçük alışkanlıklarla hasta olmayı engelleyebileceğinizi biliyor musunuz? İşte hasta olmayan insanların düzenli olarak yaptıkları şeyler…

1. Öncelikleri uyku

Birçok insan, iyi bir gece uykusu yerine, sosyal hayatı tercih eder. Ama bu vücudun bağımsızlık sistemini olumsuz etkiler ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

2. Genellikle egzersiz yaparlar

Düzenli egzersiz yapanların bağışıklık sistemleri gelişiyor ve daha az hasta oluyorlar. ABD Ulusal TIP Kütüphanesi’ne göre; fiziksel aktivite, bakterilerin solunum yoluyla dışarı atılmasına yardımcı oluryor. Taze kan dolaşımını ya da antikor dolaşımını hızlandırıyor ve stresle ilgili hormonların yavaşlamasını sağlıyor.

3. Düzenli olarak yemek yerler

Sağlığınız için ihtiyacınız olan vitamin ve minarelleri düzenli beslenme alışkanlığıyla vücudunuza sağlayabilirsiniz. Michigan State Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, düşük kalorili diyet yemekler vücudumuzu gribe karşı dirençsiz duruma getiriyor.

4. Şekerden uzak dururlar

Evet, oldukça lezzetliler, ama tatlıya düşkün olan insanların daha sık hastalandığı gözlemleniyor. Loma Linda Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma kapsamında 100 gram şeker (yaklaşık bir sodaya eşdeğer) verilen insanlarda, bakterilerin enfeksiyonla savaşma hızı düşüyor.

5. Yoga yaparlar

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan yoga, genel anlamda hastalıklarla mücadeleyi arttırıyor.

 

6. Çay içerler

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisi, çay içmek bağışıklık sistemini; bakteri, mantar ve virüs kaynaklı enfeksiyonlara kaşrı koruyor.

7. Dışarı çıkarlar

Vaktini dışarıda geçirenler, doğal yollarla vücudun ihtiyacı olan D vitamini alıyor. Bağışıklık sistemini etkileyen birçok hastalığın doğal ilacı olan D vitamini, stresle mücadele için de önemli bir faktör.

8. Arkadaş çevrelerinde zaman harcarlar

Arkadaşlarla birlikte keyifli zaman geçirmek yalnız iyi zaman geçirmekten daha faydalı. Psikonöroendokrinoloji dergisinin araştırmasına göre, sosyal insanlar daha az nezle oluyor.

9. Düzenli bir ilişki hayatları vardır

Evet, doğru duydunuz. Pensilvanya’daki Wilkes-Barre Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaya göre, haftalık cinsel ilişki alışkanlığı soğuk algınlığı riskinin azalmasına yardımcı oluyor. Çünkü cinsel ilişki “immünoglobülin A” antikorlarının artmasını sağlıyor.

10. Pozitif düşünürler

Sağlıklı kalmak, bardağın dolu tarafını görmeye bağlıdır. Harvard Health’e göre; iyimser olmak kan basıncının düşmesini ve vücudunuzun virüslere karşı sizi korumasını sağlıyor. Pozitif düşünmek kalp hastalıklarına karşı da siz koruyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap