Uzmanlara göre pazarlama stratejisi konusunda Donald Trump, Hillary Clinton‘a göre daha başarılı adımlar attı.

Yapılan son anketlerde Hillary Clinton ile arasındaki açığı kapatmayı başaran Donald Trump, bir anda seçimin favorisi olarak gösterilmeye başladı. Oysa çok değil,1 yıl önce Amerikan seçim tarihinin belki de en çok hafife alınan adayı olarak görülüyordu.

Kimi komplo teorisyenleri Donald Trump’ın Hillary Clinton’ın karşısına kolay bir yem olarak çıkartıldığını öne sürüyordu. Ancak son anketler tüm bu düşünceleri bir anda yıktı.

Peki Donald Trump’ı adayı ve eski dostu karşısında bu kadar özel kılan şey neydi?

Pazarlama uzmanı Geoffrey James’e göre Trump’ın uyguladığı 3 strateji bu başarıyı yakalamasını sağladı.

Ama yine de iki liderden de alınacak farklı farklı dersler var.

1. Somut ol, soyut olma

Donald Trump seçimlerde “Make America Great Again” türkçesi “Amerika’yı yeniden harika yap” olarak çevrilebilecek bir sloganla meydanlara çıktı. Hilary Clinton ise “Stonger together” türkçesi “birlikte güçlüyüz” anlamına gelen bir sloganla çıktı. Bu sloganlarda Trump, verdiği örnekle önceden olmuştu, şimdi de olacak demeye çalışırken Clinton, kiminle nasıl güçlü olacağını tam ifade edemediği için Trump’a göre daha soyut kaldı.

2. Gerçeklerden ziyade duygulara başvur

Seçim kampanyasında Donald Trump daha fazla icraatların üzerinde dururken, Hillary Clinton, seçmenleriyle öncelikle sıcak temas kurmayı tercih etti. Her ne kadar gençleri etkilemek için Facebook’u kast ederek “beni dürttün!” diyerek biraz alay konusu olsa da yine de iletişim kurmada Trump’a göre daha başarılı oldu.

3. Basit cümleler kur

Bu maddede tartışmasız Donald Trump önde. Trump çoğu zaman eleştirilen açık sözlülüğü nedeniyle sıkıntılı anlar yaşasa da Hillary Clinton’ın ucu açık cümlelerine göre daha başarılı olduğunu anketler açık bir şekilde gösterdi.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap