Anne adaylarının hamilelik sırasında alkol ve tütün ürünlerini kullanmasının zararlı olduğunu biliyoruz; ancak yeni yapılan bir araştırma, sigara kullanmanın özellikle bebeğin gelişimine çok büyük zararlar ve karaciğer hücrelerine hasar verdiğini ortaya çıkardı.

Archives of Toxicology dergisinde yayımlanan makaleye göre Edinburgh Üniversitesi‘ndeki bir grup araştırmacı, sigaranın bebeğe zararlarını ölçmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Sigaradaki kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerine zararına bakmak için, gelişen bir embriyonun henüz farklılaşmamış “pluripotent hücreler”i incelendi. Sigaralarda bulunan kimyasal karışıma benzer bir karışım bu hücrelere verilip anne sigara içtiğinde bebeğe olası etkilerinin simülasyonu oluşturuldu.

Edinburgh Üniversitesi‘nden Dr. David Hay, araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak, “sigara içmenin cenine zararları biliniyor; ancak bunu daha ayrıntılı olarak araştıracak araçlarımız henüz yok” derken, yeni yöntemi, “bu yaklaşımla birlikte yenilenebilir dokularla ilgili elimizde bulunan kaynaklar, sigaranın ceninlere hücresel etkilerini anlamamıza yarayacak” öngörüsünde bulundu.

Sigaranın içinde yaklaşık olarak 7 bin kimyasal bulunduğu için karaciğerin ceninsel oluşumunda kalıcı hasarlar bırakabiliyor.

Glasgow Üniversitesi ve Aberdeen Üniversitesi‘nin ortak yürüttüğü başka bir araştırma da sigaranın dişi ve erkek ceninlere farklı etkileri olduğunu ortaya koydu. Araştırmada erkek dokularında siroz belirtilerine rastlanırken, dişi dokularda hücre metabolizmasının daha büyük hasar gördüğü sonucuna ulaşıldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap