Biz demiyoruz, bilim diyor.

Bugünlerde oldukça konuşulan model Emily Ratajkowski, bundan birkaç yıl önce rol aldığı bir video kliple üne kavuştu. Polonyalı güzel, döneminde oldukça tartışılan "Blurred Lines" klibinde oynayınca hem bolca hayran kazandı hem de hemcinsleri tarafından büyük eleştirilere maruz kaldı.

Ratajkowski‘nin elde ettiği bu ün daha sonra Kim Kardashian‘a destek çıktığı bir selfie ile taçlandı. Bakıldığında pek de bir şey yapmış gibi gözükmeyen modelin şu anda sosyal ağlarda oldukça fazla takipçisi bulunuyor. Daha sonra aslında ne kadar kültürlü olduğunu ifade etmek için feminizmle alakalı makaleler de yazsa imajı bu süreçten sonra pek de değişecekmiş gibi durmuyor.

Emily’nin bu yaşadıkları düşünüldüğünde gündelik yaşamda pek çoğumuzun yaşayabileceği şeyler değil. Bilim de bunu kanıtlıyor. Araştırmalar, güzel insanların dış görünüşlerinin onları diğerlerinden daha çok ayırdığını gösteriyor.

Harvard Üniversitesi‘nden ekonomistlerin 1994 yılında yaptığı başka bir çalışmada güzel insanların çalıştığı işlerde diğerlerinden yüzde 14 daha fazla kazandığını ortaya çıkardı. Çalışmada o dönem için güzellik normlarının nasıl belirlendiği tartışmalı olsa da ortaya çıkan sonuçlar insanların dış görünüşe ne kadar önem verdiğini bir sefer daha göstermiş oldu. Hayatı diğerlerinden daha farklı deneyimleme imkanı bulan güzel insanlar, çalıştıkları sektörlerde de bir süre sonra daha fazla tecrübe sahibi oluyor.

2012 yılında emlak sektöründe faaliyet gösteren insanlar için yapılan benzeri bir çalışmada da “görünüş olarak iyi” kategorisine girenlerin, diğerlerine göre daha iyi satış yapabildikleri ortaya çıkmıştı.

Tabi bu araştırmalara karşı çıkan araştırmacılar da var. Columbia Üniversitesi’nde görev alan psikolog Heidi Grant’e göre, insanlar statü elde ettikçe diğerlerine daha güzel ya da çekici gelmeye başlıyor. Ünlü isimler de konuşulmaya başladıkça, güzellikleri ya da misyonları diğerleri için daha farklı gözüküyor.

Kaynak: NYMAG

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap