Hollanda’da tahta çıkması beklenen veliaht Prenses Amalia, 18 yaşına bastığı andan itibaren günlük net 4 bin euro (yaklaşık 14 bin lira) harçlık almaya başlayacak. Kulağa hoş geliyor olabilir, ama tahtın en güçlü adayının bu ödeneği almaya devam edebilmesi için evleneceği kişiye Hollanda Parlamentosu‘nun izin vermesi gerekiyor.

Kral Williem Alexander ve Kraliçe Maxima‘nın en büyük kızları olan Catharina-Amalia, Lahey‘de bir devlet okulunda orta öğretimine devam ediyor. 7 Aralık 2021’de 18 yaşına basacak olan Prenses, Hollanda tahtının bir numaralı varisi olduğu için bu tarihten itibaren devlet hazinesinden ödenek alacak.

Hollanda’da yeni bütçe tasarısına, Prenses Amalia‘ya 5 yıl sonra ödenmeye başlanacak günlük 4 bin euro hazine ödeneği için kaynak ayrılması da kondu. Prenses’in ödeneği, her yıl enflasyon ve memur maaş oranına göre artacak.

prenses-amalia1

Kral Williem Alexander, Kraliçe Maxima, büyük kızları Prenses Catharina-Amalia, Prenses Alexia ve Prenses Arina

Tahta çıkana kadar 30 milyon euro alacak

Eski Kraliçe Beatrix 42, şimdiki Kral Willem – Alexander da 46 yaşında tahta geçmişti. Hollanda televizyon kanalı NOS‘a göre; Amalia da kraliçe tacını takacağı var sayılan 40’lı yaşlarına gelene kadar yaklaşık 30 milyon euro hazineden gelir elde etmiş olacak.

Eşini parlamento onaylamazsa evlenemeyecek

Prenses Alexia ve Prenses Arina isimli iki kız kardeşi bulunan Amalia‘nın tahtan feragat etmesi durumunda bu ödenek durdurulacak. Ayrıca Prenses, ileride eş seçimi konusunda dikkatli olmak zorunda. Çünkü bu seçimi parlamentonun onayına tabii olacak. Yani Kraliçe adayı aşık olduğu kişiyle evlenemeyebilir.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte‘nin günlük geliri 400 euro civarındayken Prenses Amalia‘ya ayrılan miktarın, zaman zaman gündeme gelen, Kraliyet Ailesi’ne verilen hazine ödeneğinin yüksekliği tartışmasını yine alevlendirmesi bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap