Bir gün içerisinde bir saat daha olması hakkında birçok şaka yapılmıştır fakat bu şakanın aslında gerçek olacağı belirtiliyor. Gezegenlerin 27 yüzyıl boyunca hareket verilerini ölçen bilim adamları, Dünya’nın yörüngesinde her yüz yılda bir 2 mili saniye yavaşladığını keşfetti.

Durham Üniversitesi’nden yetkililerin araştırmasıyla keşfedilen bilgi, tarihi belgelerdeki tutulmalar gibi gezegen kayıtlarının incelenip kayıt altına alınmasıyla gözlemlenebildi. Yetkililer, İ.Ö 720 yılından 2015’e kadar olan zaman dilimini yani 2,735 yıldaki yörünge hareketlerini incelemiş. En eski kayıtların küneiform şeklinde yazılan Babil’deki çamur tabletler olduğu belirtiliyor. Bunlara Antik Yunan ve Çin’deki yazmalar, Ortaçağ Avrupası ve Arap bölgesindeki bulgular da ekleniyor.

Çalışmanın ortak yazarı Leslie Morrison ve ekibi 3 bin kadar gök cisminin hareket kaydını inceledikten Dünya’nın yörüngesinde yüzyılda bir 2 mili saniyede yavaşladığını ortaya çıkarmış oldu. Bu bilgi şu an için konuyla ilgili yeterli olmasa da ilk defa yavaşlamayla ilgili kesin bir kayıt alınmış oldu.

Yapılan araştırma aynı zamanda Dünya’yla ilgili farklı konuları da araştırıyor. Örneğin, araştırmacı grubu Ay’ın çekim gücünden kaynaklanan gel git olayı, deniz seviyelerindeki değişim ve Dünya’nın kabuk tabakası ile magma arasındaki elektromanyetik çekim gücünü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya yörüngesinde yavaşlamaya devam ederse -günümüze kadar bu yavaşlama devam etmiş- gelecekte yaşanacak bir günün 25 saat olabileceği düşünülüyor.

Tabi günlük planlarınızı 25 saate göre yapmayın çünkü araştırma sonuçlarına göre bir saatin oluşması için geçmesi gereken süre iki milyon yüzyıl.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap