Herkesin sabah rutininde uyguladığı bazı alışkanlıklar vardır. Güne bir bardak kahve ile başlamak, güzel bir kahvaltı yapmak gibi. Sabah rutininizde alışkanlık haline getirmeniz gereken sizin için yararlı olabilecek 5 maddeyi sizler için derledik. Her sabah uyguladığınızda hem daha sağlık hem de güne dinç başlayacaksınız.

1- Kulağınıza masaj yapın

Akupunktur noktalarının da kulakta bulunduğunu herkes biliyor. Bazı insanlar sağlığı açısından akupunktur merkezlerine gidiyorlar. Eğer bir akupunktur merkezine gidecek vaktiniz yoksa sabah yatakta kulağınıza basit bir masaj uygulayabilirsiniz. Bazı organlarımızın kulaklarımızın dış tarafında bulunan belli akupunktur noktalarına masaj yapın. Uyarıyı kulağınızın hassas bölgelerine yaparak henüz yataktayken güne enerjik ve etkili bir şekilde başlayabilirsiniz.

2- Bir bardak limonlu su için

Her sabah rutininizde olan kahveyi bir bardak ılık limonlu suyla değiştirebilirsiniz. Ilık limonlu su hem metabolizmanızı düzene sokacak hem de sindirim sisteminizi düzene sokarak bağırsaklarınızın ve böbreklerinizi düzene sokacaktır. Yaz aylarında ferahlamanız için iyi bir yöntem olan limonlu su soğuk kış aylarında ise C vitamininizi karşılayıp hasta olmanızı engelleyecektir. Kahvaltı yapmadan 20 dakika önce çeyrek limonu ılık suya sıkarak sıkıp güne başlayabilirsiniz.

3- Dilinizi temizleyin

Hayatımızda rutin hale gelmiş olan günde iki kere diş fırçalamak maalesef ağız sağlığımız için yeterli değil. Diş fırçalamanın yanında dil temizliği de bir o kadar önemli. Bakterilerin neden olduğu ağız kokusu, diş plakları, diş çürümelerinin önüne tamamen geçebilmek için periyodik olarak diş kontrolünüz dışında dil temizliğini de alışkanlık haline getirmelisiniz. Günde iki kere diş temizliğinizin ardından dil temizliğinizi de ihmal etmeyin.

4- Bir kaşık bal tüketin

Birçok mucizesi olan balı sabah rutininize eklediğiniz zaman size enerji verir, hafıza ve verimliliğinizi arttırır. Bunun yanında soğuk algınlığına neden olabileceği öksürmeleri azaltır ve mevsimsel alerjilerin önüne geçer. Bu sebeplerden dolayı güne bir çay kaşığı bal ile başlamak iyi fikirdir. Kahvaltı yapmadan 10 dakika önce güne bir çay kaşığı başlayabilirsiniz. Eğer size fazla şekerli geliyorsa bir bardak suya ekleyip de tüketebilirsiniz.

5- Hidrojen peroksitle ağzınızı çalkalayın

Son olarak sabah rutininizi hidrojen peroksit çözeltisiyle tamamlayabilirsiniz. Bu saydığımız alışkanlıklar arasında dikkatli uygulamanız gereken bir adımdır. Doğru oranlarda 50 ml’lik suya  %3’lük solüsyondan 5 damla konulursa tehlikeli olmayacaktır. Bu oranlar hidrojen peroksitin tehlikesini bulundurmayacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız veya dişlerinizin beyazlamasını ve beyaz kalmasını istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir yöntem. Hidrojen peroksit solüsyonu diş beyazlatmak, ağız kokusunu engellemek ve diş etlerinizi iyileştirmek için iyi gelecektir. Diş mineniziniz bu uygulama için uygun olup olmadığını öğrenmek için lütfen diş hekiminize danışın.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap