Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yılların tartışmasına son noktayı koymuş gibi duruyor. Mesai saatlerinin azalması sadece sağlık için faydalı olmakla kalmıyor aynı zamanda çalışanları daha verimli hale getiriyor.

6 saat çalışan daha az mola veriyor

Dünyada mesai saatlerini kısaltan ülkeler mevcut. Bunların başında da İsveç geliyor. Geçen yıl başlatılan uygulama ile İsveç hükümeti ülkedeki hemşirelerin günde altı saat çalışmasının sonuçlarını değerlendirmeye aldı. Çalışma sonrasında altı saat çalışan hemşirelerin normal mesai yapanlara göre daha verimli çalıştığı ortaya çıktı.

Hemşirelerin altı saatlik mesaide daha verimli olmalarına ek olarak bu süre zarfında normal mesai yapanlara göre daha az mola verdikleri ve diğerlerine göre daha mutlu oldukları görüldü.

Araştırmayı yapanlardan Bengt Lorentzon, “Eğer hemşireler, daha uzun saat masalarının başlarında kalıyorlarsa bu devamlılığın arttığı ve hastalarla ilgi kalitesinin de yükseldiğine işaret eder” şeklinde konuştu.

Daha az saat mesai yapan hemşireler, eskisine göre yüzde 20 mutlu oldukları ve hastalarla yakın ilgilerini de yüzde 64’e çıkardıkları da yine bulgular arasında.

Sektörlere göre farklılık gösterebilir

Uzmanlar, bu araştırmanın sadece sağlık sektörünü kapsadığını vurgulayarak farklı sektörlerde farklı sonuçlar doğurabileceğine işaret ediyor. Örneğin bu uygulamanın finans sektöründe çok başarıya ulaşamayabileceği belirtiliyor.

Mesai için ideal saat ne?

Mesai için en uygun süreye yönelik tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Geçen sene araştırma şirketi YouGov’un yaptığı bir anket en verimli çalışmanın yedi  veya daha az saatle elde edileceği sonucuna varmıştı. İngilizler ise haftada sadece 4 gün çalışmayı da desteklediklerini dile getirmişti.

İsveç de yaygın

Altı saatlik mesainin en yaygın olduğu ülkelerden biri İsveç. Ülkede yeni kurulan şirketler ve start-up’lar genelde altı saatlik mesai uyguluyor.
Dijital içerik üretim şirketi Background AB, Eylül ayında altı saatlik mesaiyi uygulamaya başladı ve şirketin sahibi BBC’ye yaptığı açıklamada; “Sekiz saat mesaide odaklanma büyük bir sorun ancak altı saatte çalışanlar daha iyi odaklanıp daha hızlı sonuçlar elde ediliyor.” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap